Inspiracje stylem skandynawskim we wnętrzach

8d9f09829765ea507d5a87f9b122c085Styl skandynawski we wnętrzu jest ostatnimi czasy bardzo modny. Polacy także chętnie sięgają po meble i dodatki do niego nawiązujące, choć nie brakuje osób błędnie łączących ten trend tylko i wyłącznie z IKEĄ. W tej sieci sklepów z pewnością odnajdziemy elementy przydatne do urządzenia domu w modnym stylu scandi, jednak nie warto się do niego ograniczać. Stworzenie klimatu chłodnego, ale czystego i domowego wnętrza nie jest bowiem wcale takie trudne.
Akcentem charakterystycznym dla stylu skandynawskiego jest drewno. To podstawowy materiał używany do wykonania np. podłogi. Drewniane deski pojawią się także na ścianach, tworzą również sklepienia w postaci charakterystycznych podsufitowych belek. Drewno może pozostać w swojej naturalnej barwie, często jednak maluje się je na biało, co niewątpliwie dodaje uroku i charakterystycznej skandynawskiej czystości. Pozostawienie koloru w naturalnym odcieniu opiera sie tylko na pokryciu desek lakierem bądź olejem.
Skandynawskie meble najczęściej wykonane są z drewna jasnego, często pomalowane są na biało bądź szaro. Biel, szarość i brąz to generalnie barwy dominujące we wnętrzu w stylu scandi. Kolory te mają zresztą za zadanie podkreślenie efektu świeżości, często optycznie powiększają oraz rozjaśniają wnętrza. Barwy te równoważone mogą być przez ciemny grafit. Do Skandynawii nawiązuje bezpośrednio charakterystyczna dla takich aranżacji bielona cegła. We wnętrzach przestronnych jej wykorzystanie daje niesamowity efekt.
Wnętrza skandynawskie to wnętrza minimalistyczne w swej formie, co nie oznacza zimnego klimatu. Wręcz przeciwnie, założenie pokoju urządzonego w tym stylu opiera się na zagwarantowaniu w nim miejsca dla całej rodziny. Dbać zatem należy o przytulność w urządzaniu pokoju. Typowe dodatki podkreślające ten charakter to poduszki i narzuty, głównie te wykonane z naturalnych tkanin. Może to być len, wełna, bawełna. Często stosowane ciepłe kolory w dodatkach, podobnie jak naturalne faktury, mają za zadanie ocieplenie wnętrza i stworzenie klimatu domu. Dopuszczalne są wszelkie dekoracje w postaci wazonów czy ramek w bogatej kolorystyce, stanowiącej kontrast dla utrzymanej w neutralnej tonacji, bazy. Warto zadbać o indywidualizm pomieszczenia: w skandynawskim domu nie brakuje miejsca na rysunki dzieci czy zdjęcia z wakacji. W pokojach, a także w porze wiosennej i letniej na tarasie czy balkonie, warto rozłożyć dywany, ozdobne skóry, ciepłe kapcie, lampki i latarenki.
Wiele zależy tu także od oświetlenia. Mieszkańcy Skandynawii rzadko stosują firanki i zasłony w oknach. Zastępują je podniesionymi w ciągu dnia roletami. W sklepach obecnie mamy do czynienia z ogromnym wyborem rolet, jeśli więc chcemy podtrzymać wrażenie skandynawskiego domu, najlepiej wybrać te wykonane z lekkich materiałów, które nie zatrzymują promieni słonecznych. Sztuczne oświetlenie ma stanowić uzupełnienie naturalnego, stąd jego minimalistyczna forma. Najczęściej to metalowe i szklane lampy, często w papierowych abażurach.
Prostota i czystość, tak najłatwiej podsumować styl skandynawskiego domu. Coraz popularniejszy w polskich domach nie wymaga wiele wysiłku, a zapewnia niepowtarzalny urok.

Możesz również polubić…