Aranżacja okna

room-918994_1280Urządzając mieszkanie często zastanawiamy się jak powinno ono wyglądać, aby żyło nam się miło, wygodnie i funkcjonalnie. Dobieramy odpowiednią kolorystykę, dbamy o detale. Zależy nam na tym, żeby wszystkie elementy wyposażenia wnętrza pasowały do siebie. Mieszkanie ma być odzwierciedleniem naszych upodobań, oddawać nasz charakter. Każdy kto nas odwiedza, powinien czuć się swobodnie, niemal jak u siebie w domu.

Kiedy już mamy pomysł na urządzenie mieszkania, często zastanawiamy się jak ozdobić okna, tak aby ich wygląd synchronizował z całością wystroju. Odpowiednia aranżacja tej części mieszkania, wymaga również nie lada wysiłku. Zasłony, firany czy może tylko rolety. Nie łatwo podjąć właściwą decyzję. Na pewno będzie ona uwarunkowana również specyfiką naszego lokum. Mieszkając w bloku, mając Vis-à-vis podobny budynek i sąsiadów, którzy mogą zaglądać nam do okien, nie możemy sobie pozwolić na rezygnację z zasłon, które będą chroniły naszą prywatność. Nie chcemy przecież, żeby ktoś nas wieczorami podglądał. Oczywiście sprawę mogą rozwiązać rolety lub żaluzje, które są niezwykle funkcjonalne i praktyczne. Jak zatem dobrać nasze okienne dekoracje, aby pasowały do wnętrza?

Minęły już czasy kiedy wieszało się w oknach ciężkie zasłony i grube firany. Teraz stawiamy na woale i lekkie i zwiewne tkaniny. Rezygnujemy także z klasycznych ram. Zastępujemy je nowoczesnymi karniszami, na których możemy zawiesić zasłony i woale na szelkach lub przelotkach. Najlepiej pasują do każdego wnętrza firany w pastelowych kolorach. Można również zastosować dekoracyjne uchwyty do zasłon. Oprócz tego, że będą piękną dekoracją, ułatwią misterne ich upięcie. Takie rozetki oczywiście należy dobrać kolorystycznie do ram, tak żeby się ładnie komponowały. Decydując się na zasłony lub firany z najmodniejszych woali, warto przemyśleć o zastosowaniu rolet. Najlepiej zdecydować się na te ukryte w kasetkach. W ciągu dnia możemy je zwinąć, ukryte w plastikowej kasecie nie będą psuły aranżacji. Zaciągnięte wieczorem, osłonią wnętrze przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Szeroki wybór tkanin, z których się je wykonuje, pozwala na idealne dobranie zarówno koloru rolety, jak i faktury. Co ważne, mając okna od strony południowej, silnie nasłonecznione przez większość dnia, warto zdecydować się na te, zaciemniające i odbijające promienie słoneczne. Unikniemy w ten sposób nadmiernego przegrzewania się pomieszczenia w ciągu dnia.

Fajnym rozwiązaniem, które łączy ze sobą funkcje dekoracyjne okna i praktycznej osłony, są rolety rzymskie. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwy montaż, a także ich pielęgnacja. Tkaniny zastosowane w tego typu roletach, mogą zarówno chronić okno przed nadmiernym nasłonecznieniem, albo wpuszczać dodatkowo światło. Mechanizm sznurkowy lub koralikowy, zastosowany przy roletach rzymskich, jest prosty w obsłudze i niezwykle funkcjonalny. Bez problemu możemy precyzyjnie ustalić położenie tkaniny, które będzie dla nas najbardziej odpowiednie.

Bez względu na to, jakie rozwiązania zastosujemy w naszych oknach, powinny być one przede wszystkim funkcjonalne i praktyczne, ale nie zapominajmy, że muszą również upiększać nasze wnętrza.

Możesz również polubić…