Zawsze „black and white” – także w łazience. Łączenie czarnego z białym kojarzy się z klasyczną elegancją, dekoracją ponadczasową i zawsze stylową. Co ciekawe, zestawienie tych dwóch barw sprawdza się w każdym wnętrzu, pozwalając za pomocą różnorodnych dodatków i wyposażenia bawić się stylem: od klasycznego, przez rustykalny, aż po nowoczesny. Sprawia to, że biel z czernią staje się doskonałym pomysłem na lata.
Czarny i biały w kafelku
Podstawowym i najczęściej spotykanym sposobem wykończenia podłóg i ścian w łazienkach jest ich kafelkowanie. Ceramika zarówno na ścianie, jak i na podłogach jest praktycznym rozwiązaniem. Powierzchnie są odporne na wilgoć, z którą w łazience często musimy się zmagać, poza tym bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Ewentualne zabrudzenia czy też kurz można usunąć za pomocą zwykłego przetarcia czy zastosowania parownicy.
Jak najbardziej można zatem zastosować biel i czerń w kafelku. Warto jednak sporo uwagi poświęcić układowi bieli i czerni. Jeśli zastosujemy szachownicę, stworzymy sobie doskonałe podwaliny pod urządzenie łazienki w stylu klasycznym, ale i też nowoczesnym lub awangardowym. Wszystko zależy od tego, o jakiej kratce myślimy. Drobna krata na dużej powierzchni może w konsekwencji męczyć wzrok. Większe segmenty mogą przytłoczyć drobne wnętrze…
Projektanci wnętrz – obok klasycznej szachownicy – proponują kolorystyczne podzielenie przestrzeni na moduły. Najprostsze będzie rozdzielenie kolorów na podłogę i na ściany: wówczas zdecydowanie lepiej postawić na czarną podłogę, na której nie będzie widać zabrudzeń. Jeśli wybierzemy jednak kafle z efektem połysku, mogą uwidaczniać się na nich zacieki lub odciski stóp.
Inną możliwością jest zastosowanie jednego koloru w strefie umywalki czy toaletki, drugiego zaś w strefie kąpielowej. Możliwości jest naprawdę wiele i warto dokładnie przemyśleć połączenie dwóch kontrastowych barw [więcej].
Meble i wyposażenie
Biel i czerń swoje odzwierciedlenie odnaleźć mogą także w zakresie mebli, ceramiki i wyposażenia łazienki. Biel w przypadku ceramiki łazienkowej jest rozwiązaniem dosyć oczywistym, najczęściej zresztą stosowanym przez producentów. Czarna wanna czy toaleta to jednak rozwiązanie kuszące, choć – jak wszystkie nietypowe – nieco droższe. Przyciąga niewątpliwie wzrok, zwłaszcza jeśli czarną ceramikę zestawimy z białymi kaflami i dodatkami, podkreśla także nietuzinkowy charakter wnętrza.
To rozwiązanie ma jednak poważne minusy. Osady z mydła czy innych kosmetyków na czarnej ceramice uwidaczniać się będą ewidentnie. Jeśli zaś czerń będzie przeważać, trzeba będzie misternie manipulować oświetleniem, aby nie popaść w efekt odpychającej „nory”.
Można zatem podążyć w stronę akcesoriów i biel ceramiki przełamać czernią dodatków. W sklepach z dodatkami do wnętrz odnajdziemy szeroki asortyment akcentów w czarnych kolorach, które swobodnie można wkomponowywać w zaplanowane w bieli wnętrze.
Przedmioty takie jak: mydelniczki, półki, wieszaki, kosze na brudną bieliznę, a nawet ręczniki i tekstylia łazienkowe dostępne są w bieli i czerni. Jeśli nie chcemy popaść w całkowity dualizm, czerń i biel w łazience warto uzupełnić złotymi akcentami, które doskonale przełamią dwa kolory bazowe, czy przeźroczystości. Aby uciec od nowoczesnych ciągot we wnętrzu, można podążyć także w stronę drewna, którego romans z bielą i czernią również może okazać się całkiem udany. Jak zwykle sprawdzi się również szkło, które dodatkowo nada wnętrzu trójwymiarowości.