Określeniem tym nazywamy styl urządzania wnętrz, wykorzystując stare przedmioty lub też celowo postarzane. Styl ten porównać można do stylistyki vintage, jednak wykorzystywane przedmioty zazwyczaj są w jasnych kolorach i posiadają kremowe aplikacje, wzory. Ważne jest, aby trzymać się właśnie tego jasnego wystroju – całość nawiązywać ma nieco do stylistyki rustykalnej, nieco surowej. Shabby chic ma jednak przywodzić na myśl pomieszczenia przytulne, w których chętnie spędzamy czas. Powinny w nich znaleźć się poduszki, miękkie obicia foteli lub jasne kapy patchworkowe. Shabby chic to również styl obejmujący pokrywanie mebli warstwą farby w taki sposób, aby poprzednia była widoczna.
Styl ten rozpowszechniony jest przede wszystkim w Anglii, gdzie nie trudno o piękne, stylizowane przedmioty W Polsce jest on mniej znany, jednak stale zyskuje nowych fanów. Polscy fani Shabby chic najczęściej poszukują inspiracji w sieci – nie brakuje tam zarówno zdjęć, jak i specjalistycznych sklepów z wyrobami hand-made właśnie w tej stylistyce. Co kupujemy najchętniej? Przede wszystkim osłonki do donice, zastawę stołową, ale również piękne szkatułki, serwetki czy lustra w zdobionych ramach.
Wystrój kuchni w stylu Shabby chic
Kuchnia w stylu Shabby chic to marzenie niejednej pani domu. Kuchnie urządzone w tym stylu są nie tylko przestronne, ale również jasne i pełne uroku. Aby stworzyć tego rodzaju pomieszczenie warto zacząć od odpowiedniej podłogi – koniecznie powinna być ona w jasnym, szaro-białym kolorze. Warto wybrać np. kafle imitujące deski drewniane. Ściany powinny również pozostać jasne – dopuszczalne kolory to biel, beż, pudrowy róż. Jednolite ściany warto “złamać” ciekawym detalem z taśmy washi, np. imitującej koronkę. Kolejnym ważnym elementem będą szafki, półki – najlepiej ręcznie malowane. Powinny posiadać wiejski charakter, co doda kuchni przytulności. Wybierając dodatki do kuchni nie zapomnijmy o detalach – odpowiednich firankach na okno, ściereczkach, podkładkach.
Ważne są detale!
Shabby chic to przede wszystkim detale – urządzając swoje mieszkanie zgodnie z tym stylem warto pamiętać, że nawet najmniejszy szczegół może odmienić wnętrze. Na co zwracać uwagę? Szukajmy przedmiotów w jasnych kolorach, które nawiązują do natury: roślin, zwierząt. Motywy te mogą znajdować się na poszewkach, podstawkach do kawy czy na zastawie stołowej. Ważne jest jednak, aby wszystko to kolorystycznie “grało” ze sobą. Ciekawie będą również wyglądać drobne figurki ptaszków, które umieścić można zarówno na półkach, jak i w kuchni.
Pamiętajmy również o rzeczach, które być może na co dzień nie przyciągają naszej uwagi. Warto jednak zadbać, aby na stole pojawił się koronkowy, stylizowany obrus lub bieżnik oraz aby kwiaty cięte były umieszczanie w niskich, emaliowanych wazonikach, stylizowanych na kanki mleka lub dzbanki do kawy.
Ostatnim elementem, który z pewnością ociepli wnętrze i nada mu wyjątkowego charakteru będą ramki z cytatami lub zdjęciami – umieszczajmy je na ścianach. Jeśli pragniemy stworzyć galerię wybierajmy różnorodne ramki i umieszczajmy je obok siebie na ścianie.