Funkcjonalna szafa

towels-923505_1280Funkcjonalna szafa to jeden z najbardziej potrzebnych mebli w każdym domu. Zazwyczaj nawet ta duża i przestronna, jest wypełniona po brzegi. Przechowujemy w niej ubrania, buty, ale często też pościel, obrusy, a nawet rzadko używany sprzęt gospodarstwa domowego. Z tego powodu zwykle decydujemy się na szafę o pokaźnych rozmiarach, zakładając z góry, że musi pomieścić pół domu. Niestety często jej rozmiar stanowczo przekracza możliwości mieszkania. Tym sposobem zajmujemy przestrzeń, którą można wykorzystać bardziej funkcjonalnie.

Najlepszym miejscem na umieszczenie szafy jest sypialnia. Dobrze jeśli ją mamy. Ale niestety nie każdy posiada kilkupokojowy apartament. Problem pojawia się kiedy mieszkanie jest niewielkie, jedno lub dwupokojowe. Trzeba sporo się nagimnastykować, aby znaleźć tam dla niej miejsce. W tym wypadku, najlepiej w ogóle zrezygnować z szafy, a w to miejsce zastosować różnorodne schowki . Do tego celu można wykorzystać wnęki. Poprzez zabudowanie takich przestrzeni, które i tak byłyby nie wykorzystane, uzyskujemy funkcjonalne szafki. Możemy w nich przechowywać ubrania, ale również inne sprzęty, które niekoniecznie mają estetyczny wygląd i nie nadają się do wyeksponowania. Szafę, o ile zdecydujemy się na nią w małym mieszkaniu, najlepiej umieścić w przedpokoju. Aby zaoszczędzić i tak niewielką już powierzchnię, najlepiej nie kupować wolnostojącej, a raczej spróbować znaleźć miejsce na wbudowanie jej we wnęce. Zastosowanie drzwi przesuwanych, będzie idealnym rozwiązaniem dla małego wnętrza.

Jeśli jednak dysponujemy dużym, przestronnym mieszkaniem, lub domem, możemy sobie pozwolić na zagospodarowanie jednego pomieszczenia na garderobę. Meblujemy ją szafkami systemowymi, pozwalającymi na umieszczenie w niej wszystkich, niezbędnych rzeczy. Powinny znaleźć się w niej solidne, metalowe stelaże na odzież wierzchnią, liczne półki, koszyki na obuwie, szuflady na bieliznę osobistą. Oczywiście to jak zagospodarujemy garderobę, zleży w dużej mierze od indywidualnych potrzeb domowników. Takie rozwiązanie jest niezwykle praktyczne. Odzież, obuwie, dodatki mają swoje miejsce w domu, nie są poupychane po szafkach i innych meblach. Delikatne ubrania, łatwo gniotące się, wiszą swobodnie na wieszakach, przygotowane do założenia. Garderoba w znaczący sposób ułatwia utrzymanie porządku w mieszkaniu. Unikamy dzięki niej nadmiernego zagracenia domu zbędnymi meblami, wypełnionymi po brzegi ubraniami. Urządzając funkcjonalną garderobę, nie możemy zapomnieć o umieszczeniu w tym pomieszczeniu dużego lustra. W tym o idealnej wielkości, możemy się przejrzeć od stóp do głów i zweryfikować naszą stylizację. Sprawdzić czy wszystkie elementy stroju do siebie pasują i czy wyglądamy odpowiednio. Pamiętajmy również o zastosowaniu w naszej garderobie odpowiedniego oświetlenia. Oprócz jednego, centralnie umieszczonego punktu świetlnego, można również podświetlić poszczególne elementy. Ułatwi to w znaczący sposób korzystanie z szafy. Pomieszczenie przeznaczone na garderobę musi mieć także sprawnie działający system wentylacyjny.

Możesz również polubić…