Jak powinna zostać urządzona kuchnia?

Kuchnia jest pomieszczeniem, gdzie nie tylko gotujemy, ale nierzadko spożywamy posiłki, pracujemy czy relaksujemy się przy książce. Kuchnia staje się miejscem, które zmienia swoje przeznaczenie w zależności od naszych potrzeb. Ważne jest więc, aby była odpowiednio zaaranżowana. Jak stworzyć kuchnię marzeń?

Podłogi, ściany…
Kuchnia powinna przede wszystkim być wyłożona odpowiednimi materiałami – na podłodze warto położyć kafelki, które odporne są na ścieranie, jak również na działanie wilgoci czy wnikanie wody. Podczas gotowania często odpadki spadają nam na podłogę – kafelki powinny umożliwiać szybkie i skuteczne oczyszczanie powierzchni.
konieczne jest również odpowiednie dobranie farb do ścian czy też tapet. Farby przeznaczone do kuchni umożliwiają ścieranie powierzchni w przypadku niewielkich przybrudzeń. Tapety kuchenne wydają się rozsądniejszym wyborem – są one znacznie grubsze od tradycyjnych tapet, wykonane są z trwałych materiałów i przystosowane są do przecierania ich wilgotną szmatką, a tym samym: do usuwania nagromadzonego tłuszczu czy brudu.
Warto również zwrócić uwagę na okno w kuchni – czy daje ono wystarczająco dużo światła? Wiele osób lubi firany, ze względu na to, że przepuszczają one dużo światła, jednak jeśli wolimy bardziej nowoczesne rozwiązania zaleca się stosowanie muślinowych zasłonek oraz rolet, które wieczorami będą po prostu zasuwane. Warto pamiętać, że współcześnie na roletach możemy umieścić dodatkowo desenie czy grafiki, które dodatkowo urozmaicą wnętrze.

Ważne jest odpowiednio dobrane oświetlenie. W kuchni powinno znajdować się ono na suficie, najlepiej w postaci punktowych lamp halogenowych, jak również niewielkie lampki podwieszone nad blatem kuchennym. Umożliwi to wykonywanie precyzyjnych prac, takich jak filetowanie czy krojenie warzyw.

Lodówka w zasięgu ręki
Lodówka, bez względu na to, czy jest duża czy nieco mniejsza, powinna znajdować się w miejscu, w którym z łatwością do niej dosięgniemy. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest jej ułożenie w niedalekiej odległości od blatu kuchennego. Lodówka, jako urządzenie, z którym na co dzień styka się każdy domownik, może stać się również doskonałą tablica informacyjną, czy domową pocztą. Wystarczy jedynie zgromadzić magnesy oraz pobliżu lodówki zostawić karteczki oraz długopis – tak pozostawione wiadomości nikt nie przeoczy!

Odpowiednia ilość miejsca na przybory kuchenne
Wiele osób zwraca uwagę na to, ile miejsca zajmują przyprawy, kawa czy herbata. Aby zaoszczędzić miejsce w szafkach warto przemyśleć, w jaki inny sposób możemy przechowywać te produkty. Jedną z najczęściej wykorzystywanych opcji jest zakupi kilkunastu słoików i ułożenie ich obok siebie na kuchennym blacie. Inną formą jest stworzenie niewielkiej półeczki nad blatem kuchennym i przetrzymywanie na niej słoików

Kolejnym wartym uwagi rozwiązaniem jest umieszczenie noży, wiaderek ze sztućcami i innych przedmiotów na specjalnie zamontowanych listwach, umożliwiających zawieszanie przy pomocy haczyków. Noże mogą być również przetrzymywane na taśmach magnetycznych na ścianie.

Możesz również polubić…