Jak urządzić miejsce na nasze ulubione książki?

Wiele osób nie wyobraża sobie mieszkania bez książkę: w myśl zasady “dom bez książek to dom bez duszy” pragnie zgromadzić jak największą kolekcję ulubionych dzieł. Jednak duże nagromadzenie książek może w pewnym momencie zacząć sprawiać problem, gdyż zaczyna brakować miejsca. Jak wybrnąć z tego problemu, nie wynosząc książek na strych czy do piwnicy? Najważniejszy jest dobry pomysł!

Półki na ścianie
Najpopularniejszym rozwiązaniem jest tworzenie kolejnych półek na ścianach. Powinny one posiadać odpowiednią szerokość i grubość, aby utrzymały nawet cięższe tomy. Ważne jest, aby półki były zgromadzone w jednym miejscu, co spowoduje, że ściana stanie się “zapełniona”.
Jeśli nasz księgozbiór jest naprawdę pokaźny możemy poprosić o pomoc stolarza i zlecić mu wykonanie półki, która zajmie… całą wysokość i szerokość ściany. Osoby ceniące oryginalność powinny uwzględnić jednak różnorodną wysokość regałów – to sprawi, że ściana będzie zróżnicowana i naprawdę ciekawa. Tego typu zabudowa ściany pozwoli nie tylko zachować miejsce, ale też skutecznie ożywi każde pomieszczenie. Półka zajmująca całą ścianę ma również inne ważne funkcje – pozwala na przechowywanie nie tylko książek, ale również szkatułek z biżuterią czy drobnych przedmiotów. W niższych kondygnacjach trzymać można odpowiednio zabezpieczone, archiwalne numery ulubionych czasopism czy ważne dokumenty.
Półki to jednak nie jedyne rozwiązanie – wiele osób, starając się zaoszczędzić jak najwięcej miejsca, umieszcza książki również w schowkach pod łóżkiem. To bardzo praktyczny sposób, szczególnie kiedy mieszkamy w bloku i nie mamy wiele miejsca do zagospodarowania.

Nietypowe półki z desek
W internecie pełno jest ciekawych pomysłów, jak w oryginalny sposób przechowywać a jednocześnie prezentować swoje zbiory książkowe. Jednym z najciekawszych jest stworzenie “drzewa” – niezbędne będą do tego deski o różnych długościach i szerokości ok 20 centymetrów Przytwierdzając pierwsze do ściany w położeniu pionowym tworzymy pień drzewa. Kolejne półki będą tworzyć gałęzie i gałązki. Koniecznie zapomnijmy o zasadzie harmonii i prostym ułożeniu półek – wszak drzewa nie rosną równolegle do ziemi! Kąt nachylenia poszczególnych gałązek nie może być jednak zbyt duży – spowoduje to spadanie książek!
Szafki na książki z europalet to także jeden z nowszych pomysłów, który króluje szczególnie wśród osób młodych. Skąd ta popularność? Przede wszystkim bardzo łatwo zdobyć materiał – europalety kosztują niewiele. Drugim istotnym aspektem jest możliwość ich przemalowania. Szafki z europalet można zawieszać na ścianie, ale mogą one także stać na podłodze.

Książki w pokoju dziecka
Książki dziecka powinny znajdować się przede wszystkim w zasięgu jego rąk – nie powinny więc być wysoko. Do tego celu warto użyć mebli modułowych, z których wykorzystamy niższe segmenty – dzięki temu otrzymamy nisko położone szafki o stabilnej podporze. Książeczki dziecka mogą się również znajdować na niewielkim stoliku.

Możesz również polubić…