Jak urządzić pokój dla niemowlęcia?

Pokój dla małego dziecka powinien być przede wszystkim dobrze wyposażony i funkcjonalny – szczególnie dla rodziców. Pokoik powinien posiadać przede wszystkim wygodne łóżeczko, które dopasowane będzie do wagi i wzrostu dziecka. Kolejnym ważnym atrybutem są szafki oraz półki. Wiele młodych mama zwraca szczególną uwagę na kolorystykę utrzymaną w pokoju oraz dodatki. Pokój dziecka zazwyczaj urządzamy w jasnych kolorach: bieli, beżach, kolorach pastelowych – kolory te pozwalają również na odbijanie światła dziennego, przez co pokój dodatkowo jest rozświetlany. Wiele uwagi należy poświęcić odpowiedniemu oświetleniu – w pokoju powinna znajdować się przede wszystkim niewielka lampka nocna, umieszczona przy stoliku, przy którym stoi fotel do karmienia dziecka. Niewielka lampka, najlepiej o bajkowym kształcie księżyca, gwiazdki czy słońca powinna znajdować się także nad łóżeczkiem dziecka. Wiele maluchów miewa problemy z zasypianiem w ciemności, boi się. Tego typu lampa umożliwi spokojny, długi sen.

Odpowiednia ilość półek
W pokoju niemowlęcia wszystkie niezbędne przedmioty powinny być “pod ręką”. Jakie to przedmioty? Przede wszystkim kosmetyki do pielęgnacji skóry dziecka: chusteczki nawilżające, pieluchy, oliwka lub talk, również kremy na odparzenia. Najwygodniej jest stworzyć szeroką i długą szafkę, na której szczycie znajduje się przewijak – szafka powinna więc kończyć się na wysokości naszych bioder. W licznych szufladach pochować można nie tylko kosmetyki, ale również pieluchy, ściereczki, niektóre z ubranek dziecka jak i niezbędne przyrządy, takie jak laktatory. W szafkach umieścić można również książki związane z pielęgnacją dziecka, dzienniczek zdrowia dziecka i inne.
Półki i szafki z ubrankami również nie powinny znajdować się w innym pomieszczeniu. Zdarza się, że dziecko przewijane jest kilka razy dziennie. Ubranka powinny być czyste i poskładane, aby mieściły się w szafkach.

Przechowywanie zabawek
Wiele rodziców zastanawia się, gdzie przechowywać ulubione zabawki dziecka. Nie jest to duży problem – warto wykorzystać duży kosz, który nie tylko pomieści wszystkie maskotki, ale także będzie można wstawić go do rogu pokoju. Podobnym rozwiązaniem są oczywiście niewielkie koszyki wykonane z wikliny, ale też materiału. Ich zaletą jest możliwość wsunięcia ich pod łóżeczko czy pod szafki.

Nieco przestrzeni dla młodej mamy
Częstym gościem w pokoju dziecka będzie młoda mama – nie tylko będzie ona karmić, ale również pielęgnować dziecko, doglądać jego bezpieczeństwa oraz dbać o jego komfort. Młode mamy powinny mieć zapewnione miejsce do wygodnego siedzenia w pokoju dziecka. Może być to fotel bujany, sofka czy fotel z oparciem. Istotne jest, aby siedzisko było wygodne i umożliwiało przybieranie wygodnych pozycji podczas karmienia dziecka. Kolejnym zagadnieniem jest umożliwienie młodej mamie trzymanie swoich rzeczy na półce – może być to książka, czasopismo. Podczas czuwania np. w czasie choroby dziecka, zdecydowanie okaże się to pomocne.

Możesz również polubić…