Kolor w małej łazience

 

Image converted using ifftoany

W polskim budownictwie łazienki są zwykle pomieszczeniami małymi, zgodnie z powszechnymi sugestiami ulegamy zatem trendom, by dominująca w niej kolorystyka nawiązywała do bieli i szarości. Generalnie, jasne barwy zawsze na topie.
Z reguły łazienkę urządzamy jednak na kilka lat, remontujemy ją rzadziej niż pomieszczenia mieszkalne. Funkcjonalność powinna oczywiście stanowić priorytet, jednak kolory także mają znaczenie.
Mała łazienka zdecydowanie nie powinna być ciemna, zwłaszcza gdy w pomieszczeniu brakuje okna. Miłośnicy szafek o ciemniejszych frontach powinni zadbać o jasne dodatki bądź odwrócić proporcje i ciemne akcenty ograniczyć do kilku zaledwie elementów dekoracyjnych, które dodadzą wnętrzu charakteru, nie odbierając przy tym tak cennej przestrzeni. Małe powierzchnie powinny być zapełnione jednolitą, jasną kolorystyką. Jeśli na łazienkowych ścianach tylko częściowo stosuje się kafelki, farba powinna być dopasowana do barw ceramiki. Im bardziej jednolita płaszczyzna, tym bardziej powiększone wnętrze.
Małym pomieszczeniom pomoże także zastosowanie luster. To znany sposób na oszukanie rzeczywistości. Odbijające się w lustrze elementy – dobrze jeśli jest to widoczna za oknem przestrzeń – dodaje pomieszczeniu metrażu, cała łazienka zaś zyska dzięki temu sporo światła.
O ciemne kolory pokusić się możemy we wnętrzach przestronnych, dobrze oświetlonych – zwłaszcza, gdy jest to oświetlenie naturalne. Wówczas ciemniejsze odcienie można zestawiać praktycznie w każdej konfiguracji: zarówno z jasnymi, jak i kolorowymi dodatkami, włączając w to nawet mocno kontrastowe zestawienia i geometryczne wzory.
Niewielkie łazienki wymagają większej dyscypliny. Dużo lepiej prezentują się wnętrza, w których kosmetyki oraz drobiazgi są pochowane. Z jednej strony, zapewnia to porządek, z drugiej zaś, dodaje przestrzenni i harmonijności. Lepiej więc, podczas projektowania łazienki – zagospodarować miejsce na dużą szafę, która zabierze trochę miejsca, ale pomieści wszystkie zbędne na wierzchu przedmioty.
Łazienka nie musi być tylko biała lub ciemna. Korzystać można z pełnej palety kolorystycznej, jednakże lepiej decydować się na kolory chłodne lub neutralne. One sprawiają, że pomieszczenia wyglądają elegancko i czysto.
Białe elementy wykończeniowe i dodatki także dodają świeżości, biały sufit zaś podwyższa optycznie pomieszczenia. Nie warto więc zupełnie rezygnować z bieli. Połączenia kilku kolorów powinny być na małej przestrzeni subtelne, a biel nadaje się do tego doskonale. Jeśli zdecydowanie chcemy jej uniknąć, warto korzystać z jednego koloru w różnych odcieniach – nie tylko w zakresie urządzenia łazienki, ale także dopasowania dodatków takich jak ceramikę, oświetlenie czy tekstylia. Nawet dobór ręczników ma znaczenie w ostatecznym efekcie, jaki stworzymy w łazience.
Duża łazienka pozwala na pełną dowolność. W jej wnętrzu stworzyć można nawet pokój kąpielowy. Mała łazienka to wyzwanie, może ono jednak okazać się całkiem interesującym przedsięwzięciem.

Możesz również polubić…