Małe mieszkanie i brak miejsca na wiele szaf

1341306_40704143Większa ilość ludzi boryka się z problemem jakie jest małe mieszkanie. Żyjemy jednak w takich czasach, kiedy nie każdego stać na kupno większego czy też wybudowanie domu, aby spełniało nasze wszelkie oczekiwania. Zatem zaczynamy szukać rozwiązań, które maja na celu wprowadzenie ładu, ale też zapewnieniu nam pewnego standardu dzięki czemu będziemy mogli żyć, funkcjonować i cieszyć się z tego co mamy. Jeśli nasza rodzina jest nieliczna, wówczas i rzeczy jest znacznie mniej, znalezienie odpowiedniego rozwiązania nie jest kłopotliwe, a wymaga jedynie odpowiedniego zagospodarowania przestrzennego. W przypadku rodzin wielodzietnych sytuacja staje się już mniej komfortowa, ale mimo to nie bez wyjścia.

Skupmy się zatem na mieszkaniach małych do 50 m2, w których mieszkają pięcioosobowe i większe rodziny. Z założenia wiemy, że gdzie są dzieci są i zabawki, a także duża ilość ubrań. Zakup kilku szaf, stanowi rozwiązanie, ale czy praktycznie jest mieć w dwóch pokojach 4 szafy? Odpowiednim rozwiązaniem byłaby garderoba, ale nie trzeba być wielkim myślicielem aby domyśleć się, że i ona wymaga zabrania dosyć sporej powierzchni i to po raz kolejny zmniejszy nam metraż, którego nam tak bardzo potrzeba. Bardzo trafnym rozwiązaniem jest szafa na całą ścianę. Przy niewielkim nakładzie finansowym można ją wykonać samemu. Od nas zależy ile będzie miała półek, ile drążków na ubrania wymagające powieszenia. Dzięki temu szafa ta będzie spełniała w pełni nasze oczekiwania. Ponadto możemy tutaj swobodnie wykorzystać przestrzeń od podłogi po sam sufit. W związku z tym nasza szafa nie będzie straszyła workami czy kartonami, w których są rzeczy rzadko używane. Wszystko zabudowane drzwiami tworzy bardzo elegancką całość. Owszem ma to swoją pewną wadę. Tracimy jedną całą ścianę. Mimo to nie ma to negatywnego wpływu na wystrój mieszkania. Wszystkie rzeczy znajdują się w jednym miejscu, a w pozostałych częściach mieszkania z większą swobodą zagości minimalizm, którego braku przy zastosowaniu np. kilku szaf rozstawionych po całym mieszkaniu. Bardzo często, osoby, które decydują się na taki krok w postaci szafy naściennej, wykorzystują materiały z szaf, które goszczą u nich w domach, rozkładając je na części pierwsze. Jest to bardzo dobre posunięcie, gdyż pozwala zaoszczędzić pieniądze na zakup materiałów, z których wykonuje się półki. Biorąc pod uwagę zakup ścianek działowych w postaci płyt meblowych o grubości 18 mm, drzwi przesuwnych 4 sztuk, które wykonane są również z takiej samej płyty, jak i całego schematu drzwi przesuwnych, taka szafa może zagościć u nas w domu przy 700 zł wydatku.

Wykorzystujmy materiały, które posiadamy, nie bójmy się tworzyć we własnym zakresie. Tylko dzięki takiemu zachowaniu mamy możliwość stworzenia rzeczy, a w tym przypadku mebli funkcjonalnych, pięknych i niepowtarzalnych, a co ważniejsze, na miarę naszych potrzeb. Nie wydawajmy pieniędzy na kolejny mebel, bo dzięki kreatywności jak i poświęceniu czasu, własnego nakładu pracy nasze mieszkanie, mimo iż małe, może pozwolić nam na zachowanie przestrzeni, na która inni nie mogą sobie pozwolić. Tylko z braku pomysłowości.

Możesz również polubić…