Mini ogród na balkonie

OLYMPUS DIGITAL CAMERANie każdy ma szczęście posiadania pięknego ogrodu, gdzie mógłby pielęgnować kwiaty jak z zaczarowanego ogrodu, albo uprawiać drzewka i krzewy owocowe, dostarczające przysmaków lata. Wielu osobom zamiast przestronnego ogrodu, musi wystarczyć kawałek balkonu w bloku. Jednak nic straconego! Nawet na balkonie można ułożyć przepiękne kompozycje kwiatowe, a nawet mieć drzewka i krzewy owocowe, które latem dostarczą owoców. Może nie będą możliwie wielkie uprawy na balonie, ale na pewno każdy, kto chce spróbować swoich sił jako początkujący ogrodnik, będzie mógł spróbować swoich sił. W sklepach oferujących elementy wyposażenia wnętrz, można też zaprojektować ogród swoich marzeń, również ten mały ogródek, balkonowy. Można skorzystać z pomocy doradcy w sklepie, który podpowie, jakie rośliny nadają się do uprawiania ich w donicach, jakie będą odpowiednie na balkon. Przy wyborze roślin ma znaczenie, na jaką stronę świata wychodzi balkon. Na balkony skierowane na południe czy zachód odpowiednie będą rośliny, którym niestraszne jest ostre słońce. Natomiast cieniolubne kwiaty i krzewy będą lepiej trzymały się na balkonach skierowanych na północ czy wschód. Nieodpowiednie dobranie roślin do warunków, jakimi dysponujemy, może doprowadzić do tego, że z naszego pięknego ogrodu balkonowego zostanie tylko kilka suchych gałązek. Nie każda roślina nadaje się też do uprawiania w doniczce. Czasem roślina potrzebuje dużo miejsca na korzenie, czasem miejsce w doniczce będzie wystarczające.
Okazuje się, że jest dość szeroka gama roślin odpowiednich do uprawiania ich na balkonach. Nie potrzebują zbyt wiele miejsca dla korzeni, dlatego świetnie czują się w donicy. Trzeba się liczyć z tym, że rośliny możliwe do uprawiania na balkonie nie będą dorastały do dużych rozmiarów, a ich ilość będzie raczej symboliczna. Ale nie ma nic przyjemniejszego niż zjedzenie pomidora z własnej uprawy, nawet jeśli miałby to być jeden z trzech pomidorów, które na krzaku urosły. Oprócz krzaków pomidorów, które świetnie czują się na balkonach, można też uprawiać poziomki, truskawki, borówkę amerykańską i inne niewielkie rośliny. Można wybrać sporą, okrągłą donicę, w której można posadzić kilka krzaków. Mamy wtedy szanse na większą ilość owoców, ale także taka kompozycja jest świetną dekoracją balkonu. Można pokusić się nawet o posiadanie własnego drzewka owocowego na balkonie, nawet egzotycznego drzewka. Pomarańcza świetnie czuje się w dużej donicy na balkonie, a nawet często wydaje owoce. Na zimę trzeba takie drzewko schować do domu, ale na lato stanowi świetną ozdobę balkonu.
W wymarzonym ogrodzie nie może zabraknąć też mebli ogrodowych, a przynajmniej ogrodowej huśtawki. W sklepach dostępne są meble idealnie pasujące do wymiarów nawet niewielkich balkonów. Można tez kupić huśtawkę, która jest montowana w pionowy sposób, przykręca się ją do sufitu. Można poczuć się jak w prawdziwym bajecznym ogrodzie. W huśtawce, na świeżym powietrzu, w otoczeniu zieleni. I to wszystko możliwe jest na własnym balkonie. Wystarczy przemyśleć projekt i przystąpić do realizacji.

Możesz również polubić…