Ogrzewanie domu za pomocą kominka

Ogrzewanie domu za pomocą kominka staje się coraz popularniejsze. Osoby chcące ogrzewać dom za pomocą drewna, muszą odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki rodzaj komika chcą mieć. Decyzja musi być podparta pewnymi faktami. Jaki rodzaj kominka wybrać właśnie do swojego domu?

Ogrzewanie domu za pomocą kominka staje się coraz popularniejsze. Osoby chcące ogrzewać dom za pomocą drewna, muszą odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki rodzaj komika chcą mieć. Decyzja musi być podparta pewnymi faktami. Jaki rodzaj kominka wybrać właśnie do swojego domu?

Od czego zależy wybór kominka?

Wybór odpowiedniego kominka do naszego domu nie może być dokonywany impulsywnie. Musi to być mądrze przemyślany zakup wraz  z poprzedzającą analizą. Przed zakupem kominka należy odpowiedzieć sobie na pytania, ile i jak dużych pomieszczeń ma on ogrzewać, w jakim miejscu zainstalowana zostanie turbina oraz jaki rodzaj kratek będzie stosowany.

Parterówki i domy piętrowe

Dużą zaletą ogrzewania domu poprzez kominek jest to, że taki system może być zainstalowany zarówno w domach parterowych oraz poziomowych. Oczywiście w parterówkach łatwiej założyć taki system, gdyż przewody rozprowadzające instalacji mogą być zamontowane na poddaszu. Ponadto, w przypadku domów parterowych, na poddaszu instalowana jest również turbina z filtrem, a wyloty ciepłego powietrza w pokojach instaluje się najczęściej przy suficie.

W przypadków domów posiadających jedną kondygnację, często wykorzystywana jest również piwnica. Przewody wraz z turbiną można z powodzeniem zainstalować w piwnicy, a wyloty ciepłego powietrza są wtedy instalowane przy podłodze. Sytuacja wygląda dużo ciężej w przypadku domów wielopoziomowych, gdyż w takich przypadkach instalacja musi być bardzo rozbudowana.

Przed wybudowaniem domu

Decyzję o ogrzewaniu domu za pomocą kominka powinno podjąć się przed projektem. W ten sposób można cały projekt przemyśleć od początku do końca budowy, a w razie pojawienia się jakichś komplikacji jest jeszcze szansa na dokonanie poprawek. Na etapie projektowania domu możliwe jest umieszczenie komina w odpowiednim miejscu oraz dobranie odpowiedniego typu kominka. Na etapie projektowania można również dokonać zmian rozłożenia pomieszczeń oraz przemodelowania instalacji. Domy projektowane obecnie bardzo często można spotkać w wersji z ogrzewaniem za pomocą kominka. W takich domach komin jest umieszczany centralnie, aby przewody rozprowadzające były jak najkrótsze.

W przypadku domów już wybudowanych, dodanie do nich kominka jest również możliwe. Jednakże łączy się z tym bardzo dużo pracy i najlepiej zabrać się za to jeżeli i tak jest już planowany dość spory remont. Opracowanie odpowiedniego projektu może zająć specjaliście bardzo wiele czasu, gdyż musi wziąć pod uwagę rozmieszczone już pomieszczenia oraz wszelkie inne instalacje. Jest to dość odpowiedzialne i trudne zadanie, dlatego nie warto próbować robić tego samemu, chyba że mamy spore doświadczenie w tej dziedzinie.

Ogrzewanie domu za pomocą kominka staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Wiele osób budujących nowe domy wybiera właśnie ten rodzaj ogrzewania. Nie należy ono do najtańszych, ale jest na pewno bardzo skuteczne i przyjazne dla środowiska. Próba instalacji kominka do starego domu może być bardzo ciężka, ale nie niemożliwa.

Inspiracją dla powyższego wpisu była strona infire.pl.

Możesz również polubić…