Pokój dziecięcy, najczęściej kojarzony z nieładem, powinien zostać zaprojektowany w taki sposób, aby dziecko czuło się w nim komfortowo i bezpiecznie. Warto jednak poruszać takie kwestie jak odpowiednie wykorzystanie przestrzeni, szczególnie w mieszkaniach w bloku, gdzie pokoje nie są duże i każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. W pokoju dla dziecka powinno znaleźć się wystarczająco dużo miejsca na łóżeczko, szafy z ubraniami, ale również kącik do zabawy czy nauki. Jak rozwiązać ten problem?
Miejsce do zabawy
Każde dziecko w swoim pokoju powinno mieć niewielki kącik, w którym może usiąść i malować czy rysować. Idealnie sprawdzi się do tego niewielki stoliczek, dopasowany do wzrostu dziecka, oraz krzesełka – najlepiej 2-3, aby dziecko mogło rysować również podczas odwiedzin swoich przyjaciół. Na stoliczku warto umieścić kilkadziesiąt czystych kartek papieru w wygodnym podajniku, kubeczki z flamastrami, ołówkami, kredkami, temperówkę, gumkę do gumowania. Przy ścianie, przy której stoi stoliczek można zaaranżować również małą wystawę prac dziecka – można przypinać je pinezkami do ściany, przyklejać taśmą lub wywiesić przy pomocy zaczepionego w dwóch punktach sznurka. Prace będą wyglądać wtedy bardzo oryginalnie.
Miejsce do nauki
Dziecko w wieku wczesnoszkolnym powinno mieć swoje miejsce do nauki – najczęściej powinno być to stabilne biureczko oraz dopasowane do wzrostu dziecka krzesło. W przypadku dzieci praworęcznych biurko powinno znajdować się na prawo od okien – pozwoli to wykorzystywanie naturalnego światła podczas pisania. Ustawienie przeciwne sprawi, że dziecko będzie zasłaniało sobie światło rączką. na biurku powinna znajdować się niewielka lampka, umożliwiająca czytanie oraz pisanie. Lampka powinna dawać delikatne, żółte światło, aby dodatkowo nie męczyć oczu. Również na biurku dziecka powinien znajdować się niewielki przybornik z najpotrzebniejszymi artykułami: piórem, ołówkami, kredkami. W zasięgu ręki dziecka nie powinno zabraknąć najważniejszych książek, zeszytów.
Miejsce na książki
Książki powinny stanowić ważny element wystroju dziecka już od najmłodszych lat. Aby jednak nie zagracały one przestrzeni warto pomyśleć o funkcjonalnym regale na książki lub też półkach, które będą ustawione na jeden ze ścian. Ciekawym rozwiązaniem jest również stworzenie nierównych półek, układających się w kształt drzewa – to rozwiązanie z pewnością spodoba się każdemu dziecku i stanie się dodatkowo piękną ozdobą pomieszczenia. Książki można trzymać również w koszach wsuwanych pod łóżko.
Gdzie schować zabawki?
Problem z porozrzucanymi zabawkami zna chyba każdy rodzic. Ważne jest, aby dziecko od najmłodszych lat uczyć odkładania zabawek na swoje miejsce: półkę, do szafki. Coraz więcej rodziców decyduje się na znacznie ciekawsze rozwiązanie, które nie tylko pomaga w utrzymaniu porządku, ale również pozwala na uzyskanie dodatkowej przestrzeni. Warto wykorzystać kosze wsuwane pod łóżko czy szafę, jak również wolno stojący kosz w rogu pokoju, najlepiej zamykany na zamek błyskawiczny. To uniemożliwi wysypywanie się drobnych elementów.