Aranżacja mieszkania to niezwykle ważny proces, któremu trzeba poświęcać jak najwięcej uwagi. Kolory, faktury, materiały czy meble – wszystkie te elementy muszą być ze sobą jak najbardziej spójne. Nie wolno zapominać jeszcze o jednej niezwykle istotnej kwestii – mianowicie o tym, aby w odpowiedni sposób dobrać oświetlenie do mieszkania. Dobór oświetlenia do pomieszczenia pełni niezmiernie ważną rolę. Prawidłowe oświetlenie będzie podkreślało wszystkie atuty wnętrza, a jednocześnie będzie kamuflowało wszystkie jego ograniczenia. Dobry projekt oświetlenia doda centymetrów mieszkaniu oraz podkreśli wszystkie jego atuty. Najlepiej, kiedy stworzymy go na bardzo wczesnym etapie – razem z projektem instalacji elektrycznej. W niniejszym artykule doradzamy, w jaki sposób rozplanować oświetlenie w mieszkaniu.
Oświetlenie w mieszkaniu to priorytet
Jeszcze kilkanaście lat temu mało kto inwestował w projekt oświetlenia domu. Oświetlenie do mieszkania traktowane było 'po macoszemu’. W większości mieszkań wystarczyło zamontowanie jednej lampy na suficie, a przy większych pomieszczeniach stawiano dodatkowe lampki. Bardziej pomysłowi ludzie montowali kilka kinkietów. Te czasy na szczęście już dawno przeminęły. W chwili obecnej projektowanie oświetlenia wnętrz to absolutny priorytet – dzięki niemu oświetlenie do mieszkania jest w pełni dopasowane do danego wnętrza, pełnionych przez niego funkcji oraz upodobań poszczególnych domowników. Rynek oświetleniowy daje nam niesamowicie duże możliwości, dzięki którym można stworzyć przepiękne oświetlenie w mieszkaniu. Warto wiedzieć, że istnieje jednak kilka ważnych, uniwersalnych zasad i reguł, które warto mieć na uwadze podczas tworzenia domowego oświetlenia.
Jeśli chodzi o oświetlenie w mieszkaniu zasady, które warto mieć na uwadze, dotyczą kilku niezwykle istotnych kwestii. Jedną z nich jest tak zwana „strefowość”. Kiedyś podziały funkcjonalne w mieszkaniach podkreślano za pomocą ścian. W dzisiejszych czasach w jednej przestrzeni bez żadnych przeszkód może działać kilka stref, które pełnią funkcje paru pomieszczeń. Ich zadania oraz cele można uwydatnić właśnie za pomocą oświetlenia. Salon nie jest wówczas oddzielony od kuchni – obie przestrzenie funkcjonują w sposób harmonijny. W wielu mieszkaniach stosuje się także wnętrza loftowe – tam podziały są pozorne, a światło dzienne skutecznie przenika nawet do najdalszych kątów.
Estetyka i spójność kompozycji
Kolejnym elementem, o którym zawsze należy pamiętać, jest estetyka i spójność. Gdy tworzymy projekt oświetlenia domu w otwartej przestrzeni, która będzie łączyła w sobie kilka stref, nie możemy zapominać o tym, aby wybrane oprawy były nie tylko funkcjonalne, ale także estetyczne i spójne. Stanowczo odradzamy stosowanie kilku opraw przykuwających uwagę jednocześnie. Kiedy projektujemy oświetlenie w otwartej przestrzeni, musimy skupić się na określeniu dominanty, czyli miejsca, które kompleksowo określi charakter mieszkania.
Mimo strefowości poszczególnych wnętrz nie wolno projektować poszczególnych wnętrz w całkowitym oderwaniu od pozostałych. Każdy, kto zastanawia się jak zaprojektować oświetlenie w salonie, powinien pamiętać o tym, że musi ono uwzględniać lampy zamontowane w kuchni. Całe oświetlenie mieszkania należy dopasować pod względem estetyki, wykończenia oraz stylu. Jednakowe natężenie parametry świetlne oraz natężenie to kolejna kwestia, o której nie wolno zapominać. Natężenie nie może być zbyt duże, ponieważ w takim przypadku moglibyśmy czuć się w swoim wnętrzu niekomfortowo.
Oświetlenie mieszkania – aranżacje
Jeżeli chodzi o oświetlenie mieszkania, aranżacje mogą być naprawdę różnorodne – wiele zależy od upodobań poszczególnych domowników oraz warunków w danym mieszkaniu. W chwili obecnej na rynku można zaopatrzyć się w ogromną ilość najróżniejszych typów oświetlenia – każdy z pewnością znajdzie coś, co go zainteresuje. Liczba żyrandoli, lampek, kinkietów, kształtów czy kolorów robi ogromne wrażenie.
Ciekawą ofertę oświetlenia znajdziesz na stronie illuminations.pl