Pokój dla kilkorga dzieciaków

dzieciJeżeli nie mamy dość dużego domu czy mieszkania, aby zagwarantować każdemu dziecku osobny pokój, musimy urządzić im wspólną sypialnię. Każdy z małych lokatorów pokoju powinien mieć w nim kącik tylko dla siebie, warto również pomyśleć o wspólnej przestrzeni, gdzie dzieciaki mogą się razem bawić lub uczyć.

Z pewnością, urządzenie mieszkania dla dwójki, trójki czy nawet czwórki dzieciaków w dużym pokoju kamienicy jest łatwiejsze, aniżeli w małym mieszkaniu w bloku. Jednak nawet na niewielkiej przestrzeni można stworzyć wygodną sypialnię dla maluchów, o ile racjonalnie wykorzysta się każdy centymetr kwadratowy.

Znakomitym sposobem na zaoszczędzenie miejsca w pokoju mającym służyć kilku osobom będą łóżka piętrowe. Można także położyć dwoje dzieci w jednym, szerszym łóżku czy na rozkładanej kanapie, jednak najlepiej, aby każdy maluch miał własne, chociażby wąskie posłanie. Nad łóżkami można zamontować półeczki na zabawki i książki, jednak muszą one być porządnie zamocowane, tak aby nie spadły na śpiące dzieci i nie zrobiły im krzywdy.

W pokoju dziecięcym należy zadbać o miejsce do nauki czy też w przypadku przedszkolaków i jeszcze mniejszych szkrabów – o miejsce do rysowania i przeglądania książeczek z obrazkami. Można ustawić duży stół, służący wszystkim dzieciom, w pobliżu okna. Można też każdemu z dzieci kupić osobne biureczko, najlepiej zaopatrzone w półeczki i szafeczki na podręczniki i zeszyty. Przy stole czy biurkach powinny stać wygodne krzesła czy fotele, dostosowane wzrostem do wzrostu dzieci. Trzeba też pomyśleć o lampkach biurkowych, najlepiej energooszczędnych.
Książki, zabawki i inne drobiazgi należące do dzieciaków można trzymać na półeczkach zawieszonych nad łóżkiem czy biurkiem. Można także ustawić wąskie regaliki, które nie zajmą wiele przestrzeni, a w których zmieści się dużo rzeczy. Najlepiej, aby każde z dzieci miało własną półeczkę czy kilka półeczek, na których będzie miało obowiązek dbać o porządek.

Sposobem na oszczędność miejsca w niewielkim pokoju będzie szafa na wymiar, zajmująca całą wolną przestrzeń pomiędzy dwoma ścianami czy pomiędzy ścianą a na przykład stołem czy łóżkiem. Taka szafa powinna być wysoka aż pod sufit. Na górnych półkach można trzymać odzież zimową latem, a letnią zimą, jak też pościel czy inne rzeczy, których nie wyjmuje się codziennie.

Jeżeli wystarczy miejsca w pokoju dziecięcym, warto zorganizować w nim miejsce do wspólnej zabawy. Najlepiej położyć duży, gruby dywan na środku podłogi. Na takim dywanie dzieci mogą swobodnie bawić się autkami, lalkami czy klockami, nawet zimą, bez obawy, że się przeziębią. Dywan może też służyć do zrobienia gimnastyki.

Poza umieszczeniem w pokoju dziecięcym wszystkich niezbędnych sprzętów, należy zadbać o miłą atmosferę. Sypialnia maluchów powinna być ciepła, jasna i słoneczna. Najlepiej, aby miała duże okno wychodzące na południe. Warto też zadbać o lekkie firaneczki, wpuszczające do pokoju wiele światła. Ściany w pokoju dziecięcym najlepiej pomalować na jakiś jasny, wesoły kolor, na przykład żółty, pomarańczowy czy jasnoniebieski.

Możesz również polubić…