Praktyczna łazienka

06.072010WARSZAWA  SESJA WNETRZE , METAMORFOZA PO ZMIANCH  NA ZDJECIU WNETRZE  , LAZIENKA  , UBIKACJA  , WC STYLIZACJA IWONA PUSLOWSKA DLA CZASOPISMA CZTERY KATY FOT. ARKADIUSZ SCICHOCKI / AGENCJA GAZETAŁazienka to jedynie miejsce w mieszkaniu w którym możemy być sami ze sobą i odpocząć po codziennym zabieganiu i obowiązkach. To azyl w postaci małego, prywatnego pomieszczenia w którym chowamy się przed całym zewnętrznym światem.

Urządzenie łazienki – zazwyczaj małej – to wyzwanie, szczególnie, że nie możemy dowolnie przesuwać urządzeń sanitarnych. Budowa instalacji wodno-kanalizacyjnej przykuwa je do ich miejsca praktycznie na stałe. Największym problemem jest wanna, ze względu na jej masywne rozmiary. Możemy oszczędzić trochę powierzchni przez wstawienie wanny narożnej lub ze ściętą krawędzią. Czasami dobrym wyjściem jest też zastąpienie jej prysznicem lub kompaktowym brodzikiem. W małej łazience sprawdzi się również małogabarytowa umywalka. Szczególnie praktyczne są te wpuszczone w blat albo wbudowane w szafkę. Nowoczesne systemy instalacyjne pozwalają zamaskować sedes i umywalkę w narożnikach. Wtedy nad sedesem powstaje bardzo praktyczne miejsce na półki (na eleganckie kosmetyki) lub zamykaną szafkę (na mniej atrakcyjne, ale zawsze potrzebne drobiazgi). Bardzo przydatna jest szafka z lustrzanymi drzwiczkami. Zyskujemy w ten sposób wiele cennego miejsca, gdyż taki mebel pełni jednocześnie funkcję łazienkowego zwierciadła. Niektóre z nich posiadają już wmontowane boczne lub górne oświetlenie – najczęściej halogenowe. Jeśli dysponujemy dużą łazienką i liczną rodziną to bardzo przyda się instalacja dwóch umywalek połączonych wygodnym blatem. Pozwoli to uniknąć porannych kolejek do mycia. Zawsze miłym akcentem będą puszyste dywaniki pod stopami.

Poprzez wykorzystanie urządzeń sanitarnych i materiałów wykończeniowych w jasnych barwach sprawimy, że łazienka będzie sprawiać wrażenie przestronnej i czystej. Przestrzeń można optycznie powiększać poprzez zastosowanie dużych luster i przezroczystych płaszczyzn (na przykład drzwi kabiny prysznicowej). Ciekawe efekty może dać zróżnicowanie deseni, kolorów, faktur i wielkości płytek naściennych. Najczęściej w łazience trzeba jeszcze pomieścić pralkę, pojemniki i wieszaki na ręczniki oraz szlafroki. W przypadku tych ostatnich zawsze trzeba pamiętać by były w zasięgu ręki osoby wychodzącej z wanny lub spod prysznica. Ergonomia wymaga także by pod samym natryskiem znalazła się łatwo dostępna półeczka na mydło oraz szampony. Zasady wygodnego korzystania dotyczą również tak prozaicznej rzeczy jak wieszak na papier toaletowy.

Do zmiany wystroju łazienki nie zawsze trzeba sięgać po generalny remont. W większości wypadków wystarczy odświeżenie kafelków i baterii kranowych, pozbycie się osadów z rdzy i mydła oraz wymiana akcesoriów. Kolorowe i pomysłowe pojemniki na szczoteczki, kolorowe ręczniki czy dozowniki mydła potrafią zdziałać bardzo dużo dla estetyki każdej łazienki. Ważne by pomieszczenie to było zawsze czyste i pachnące – to najważniejszy wyznacznik komfortu każdego członka rodziny.

W wystroju łazienki najważniejsze jest aby od pierwszego rzutu oka kojarzyła się ona z higieną, relaksem i odpoczynkiem – jakby nie patrzeć to najważniejsze cechy tego pomieszczenia.

Możesz również polubić…