Tapeta czy ściana malowana farbą?

Wystrój ścian stanowi jedno z podstawowych zagadnień, na przeciw których stają osoby posiadające mieszkanie. Wybór nie zawsze jest prosty – ze względu na różne czynniki należy wybrać to, co okaże się nie tylko najbardziej efektowne, ale i funkcjonalne czy trwałe. Co może pomóc w wyborze? Przede wszystkim warto zastanowić się, czy ściany będą wykorzystywane również do innych rzeczy, np. do wieszania półek czy ramek ze zdjęciami.

Zalety tapet
Zaletami tapet jest przede wszystkim ich różnorodność – współcześnie na polskim rynku dostaniemy nie tylko produkty polskich producentów, ale również wymyślne tapety pochodzące z Wielkiej Brytanii czy Francji. Tapety dostępne są w różnorodnych kolorach, deseniach, możemy mówić także o zróżnicowanych fakturach. Do wyrobu tapet wykorzystywane są różnorodne materiały, wśród nich także tkaniny, które należą do najtrwalszych rozwiązań tego typu. Tapety mogą posiadać domieszki włókien bawełnianych, co dodatkowo wpływa na ich trwałość.

Ostatnim krzykiem mody jest wykorzystywanie tapet, na których znaleźć można naszkicowane pnie drzewa, zwierzęta leśne. Tego typu tapety nie najeżą do najtańszych, jednak skutecznie rozświetlają wnętrze i nadają mu wyjątkowego charakteru. Tapety stanowią również uniwersalne rozwiązanie, kiedy pragniemy w jednym pokoju połączyć funkcjonalność kilku pomieszczeń: pokoju dziennego, biblioteczki oraz biura. Warto pamiętać, że nakładanie tapet wymaga nieco precyzji oraz doświadczenia, dlatego jeśli sami nie czujemy się na siłach, należy poprosić o to profesjonalistów.

Zalety farb
Niewątpliwą zaletą farb jest ich szeroka dostępność – farby znaleźć można w sklepach budowlanych, supermarketach oraz w sklepach internetowych, a wybór może przyprawić o zawrót głowy. Do wyboru mamy kilku kluczowych, polskich producentów, ale również produkty pochodzące zza granicy. Istotne jest, że farby mogą być przeznaczone do różnych celów – zupełnie innymi będziemy malować pokój dzienny, innymi łazienkę, a jeszcze innymi: kuchnię. Poza klasycznymi paletami barw, oferowanymi przez producentów, również samodzielnie możemy zadecydować o kolorze naszych ścian – wystarczy to tego biała farba oraz pigment. Sami również będziemy decydować o nasyceniu koloru.
Kiedy pragniemy rozświetlić pomieszczenie warto wykorzystać farby posiadające opalizujące pigmenty. Niewielkie drobinki będą odbijać światło i dodatkowo rozjaśniać pokój.
Na polskim rynku dostępne są również farby zmywalne, które można stosować np. w pokojach dziecka czy w przedpokoju. Ściany w tych miejscach narażone są na różnorodne zabrudzenia. Producenci umożliwiają czyszczenie niewielkich zabrudzeń przy pomocy wilgotnej szmatki.

A może rozwiązanie mieszane?
Rozwiązania mieszane, kiedy wykorzystuje się zarówno farby, jak i tapety, są chętnie stosowane przede wszystkim w restauracjach czy kawiarniach. Dlaczego jednak podobnego efektu nie stworzyć we własnym domu? Warto łączyć tapety o silnych wzorach oraz deseniach z pastelowymi kolorami farb.

Możesz również polubić…