Kuchnia to serce domu, posiadające niemal magiczną moc przyciągania domowników. To jedno z najważniejszych pomieszczeń, gdyż tutaj najczęściej zaczyna i kończy się dzień. Dlatego właśnie ważne jest by kuchnię charakteryzowała nie tylko funkcjonalność, ale i szczegóły wyróżniające ją spośród innych i nadające jej wyjątkowy wyraz. Nie potrzeba do tego bardzo kosztownych sprzętów. Wyróżnikiem aranżującym może być kolor, nietypowe rozwiązania architektoniczne lub kilka ciekawych kolorowych gadgetów.
Kuchnia powinna być wygodna i funkcjonalna, powinna spełniać też podstawowe wymogi bezpieczeństwa. Inaczej aranżujemy kuchnię osoby samotnej, inaczej rodziny w której jada się codziennie domowe obiady, a jeszcze inaczej dla jadających w domu tylko w niedzielę i święta. To przyszły użytkownik decyduje jak ma wyglądać jego kuchnia. Wnętrze kuchenne po ustawieniu szafek i urządzeń takich jak kuchenka czy lodówka, ożyje dopiero gdy wstawimy do niej kwiaty i ozdobne detale na półkach, powiesimy obrazy na ścianach i dobierzemy interesujące oświetlenie które wieczorem będzie główną dekoracją. Wszystkie dodatki do podstawowego wyposażenia powinny zachować kolorystykę kontrastową lub dobraną do tonacji szafek, ale w zdecydowanych odcieniach. Ważne jest również zestawienie odpowiednich materiałów (np. matowe szkło ze stalą chromowaną lub drewno z ceramiką). Gdy powiesimy w oknie firankę, zasłonkę lub żaluzję, faktycznie zdecydujemy czy wnętrze będzie surowe czy też subtelne i romantyczne. Świeże kwiaty w wazonie lub owoce egzotyczne w pojemniku ze szkła upiększą i ożywią naszą kuchnię. Kolorowe podkładki pod talerze i sztućce, różnobarwne pojemniki na przyprawy i serwetki – wszystko to znajduje tutaj swoje miejsce. Nie należy jednak przesadzać z ilością dekoracji, bo zbytnie przeładowanie przestrzeni powoduje dyskomfort dla oka i uczucie chaosu.
Kuchnia powinna być dobrze oświetlona – co niekoniecznie oznacza „jasno”. Źródła światła muszą być przede wszystkim przyjazne dla człowieka – układ i ich ilość muszą umożliwić sprawną pracę, nie mogą męczyć oczu i powinny dawać wrażenie domowego ciepła. W małych kuchniach sprawdzi się jedna centralna lampa wysyłająca światło w różnych kierunkach. Duże pomieszczenia potrzebują już dwóch lub trzech punktów świetlnych.
Ścianę między szafkami górnymi a dolnymi możemy wyłożyć materiałem pasującym do stylu mebli. W przypadku gdy są to szafki drewniane lub drewnopodobne w ciemnych kolorach, to dobrym rozwiązaniem jest terakota lub boazeria. Do klasycznych mebli pasuje glazura szkliwiona lub matowa i płytki z naturalnego kamienia. Wystrój nowoczesny świetnie komponuje się zaś z płytkami ze stali, szkła, polerowanego kamienia lub gresem.
Bez dbałości o szczegóły kuchnia nie spełnia swojej roli serca domu. Potraktowana jedynie jako pomieszczenie robocze staje się smutna i sterylna. A przecież nie o to chodzi w kuchni. Wystrój i ciepła atmosfera jaka towarzyszy przyrządzaniu posiłków dla całej rodziny to zysk nie tylko w postaci posiadania pięknego pomieszczenia ale także mocny impuls do wzmacniania więzi rodzinnych.