Wystrój w stylu skandynawskim i prowansalskim

pobrany plik (3)Modne wnętrza w stylu skandynawskim i prowansalskim kuszą walorami estetycznymi, ale też praktycznymi. Warto więc inspirować się tymi stylistykami, tradycyjnymi, modnymi, po które chętnie sięgają dekoratorzy wnętrz. Samodzielnie także można stworzyć z wykorzystaniem tych pomysłów bardzo inspirujące dekoracje wnętrz. Jednak warto pamiętać o tym, by każda taka aranżacja wnętrza była oryginalna, by dodać zawsze coś od siebie. Nie chodzi przecież o to, by wiernie kopiować to, co zobaczymy w katalogu. Można za to szukać różnych inspirujących aranżacji, które staną się podstawą do stworzenia niebanalnych i kuszących aranżacji, przytulanych, miłych, domowych.

Styl skandynawski jest nieco surowy, tradycyjny, opiera się na prostocie. Surowe drewno, przełamane bielą, szarości, dodatki w stylu wiejskim proste, praktyczne, inspirowane codziennym życiem na wsi w danych czasach – to są cechy charakterystyczne dla tego stylu. Brak zbędnych ozdób, surowość, prostota.

Styl prowansalski z kolei – także jest osadzony w tradycji, także ma charakter rustykalny, wiejski, lecz jest bardziej przytulany, ciepły, wyrafinowany. Kusi bogactwem ozdób, koronkami, haftami, ozdobami z motywem roślinnym, kwiatowym. Sięga po ciepłe barwy – brązy, żółcie, ale też po pastele, rozbielone błękity, róże. Charakterystyczny jest też dla niego kolor fioletowy jak i motyw kwitów lawendy.

Połączenie stylistyki skandynawskiej i prowansalskiej we wnętrzach wydaje się więc dość karkołomnym zadaniem. A jednak warto spróbować, gdyż ciepły styl prowansalski może uczynić surowe wnętrze nieco przytulniejszym, dodać mu bardziej ciepłego charakteru. Dlatego warto eksperymentować i łączyć. Meble w surowym stylu, jasne zasłony – jeśli zdecydowałaś się na taka bazę, warto dodać do wnętrza nieco cieplejszych tonów. Koronkowe serwetki, doniczki inspirowane stylistyka prowansalską, zdobione, wykonane z wikliny lub szydełkowe,. Lampiony, święczki, bibeloty, figurki. Stylowe lampy – to wszystko może być sposobem na przełamanie jednolitej skandynawskiej stylistyki tak więc taka aranżacja wnętrza będzie oryginalna, przy tym interesująca, będzie z całą pewnością przyciągać uwagę. Będzie też niepowtarzalna, a przecież chcemy, by nasze mieszkanie wzbudzało podziw u gości i było sposobem na wykazanie się niebywałym zmysłem aranżacyjnym.

Inspirowanie się różnymi modnymi stylistykami, a nie wierne kopiowanie przykładów zaproponowanych przez projektantów może być doskonałym sposobem na stworzenie inspirujących i nowoczesnych aranżacji. Bardzo oryginalnych i niepowtarzalnych. Warto więc w tym celu sięgać po dodatki i bibeloty w stylu prowansalskim, po meble charakterystyczne dla stylu skandynawskiej. Tego typu aranżacje są też niebywale uniwersalne – pasują nie tylko do kuchni ale też do salonu, a nawet sypialni. Dlatego mogą być sposobem, na urządzenie całego mieszkania, stylowo, pomysłowo i kolorowo, a przy tym też praktyczne, bo te style wyrosły z wiejskich inspiracji, często były to inspiracje płynące z natury. Dlatego te stylistyki są wciąż modne i zawsze na czasie.

Możesz również polubić…