Zioła w doniczkach – dekoracje i sposób na wspaniały smak każdego dnia!

c250aa58a182c76e6627e609c167a5a7W coraz większej liczbie kuchni znaleźć można świeże zioła w doniczkach, które są świetnym sposobem zarówno na dekorację, jak i na codzienną dostawę pysznego smaku. Domowe ogródki ziołowe zyskują fanów i nadają życiu niepowtarzalnego aromatu. Pięknie prezentują się także w domu, w kolorowych albo ozdobnych doniczkach. Świeża zieleń na parapecie czy balkonie to sposób na codzienny dobry humor i wspaniałe dania, bez konieczności zakupu przypraw ze sztucznymi dodatkami. Naturalne zioła, uprawiane własnoręcznie, to podwójna satysfakcja. Jeśli i Ty też chcesz zacząć uprawiać zioła, ale nie wiesz, od czego zacząć, ten poradnik krok po kroku pokaże Ci, jakie to proste!

  1. Zastanów się, jakie warunki panują w Twoim domu. Jest jasno i słonecznie, ciepło i sucho, a może odrobinę wilgotno? To od tego zależy bowiem, jakie zioła możesz uprawiać. Większość popularnych ziół nie posiada szczególnych wymagań co do klimatu, jednak niektóre potrzebują dużej ilości światła. Należą do nich głównie zioła tropikalne, np. oregano.

  1. Wybierz zioła, które lubisz i które chcesz hodować. Do wyboru masz ich bardzo dużo, m.in. bazylię, melisę, estragon, lubczyk, tymianek czy lawendę. Warto wiedzieć, że kupić można albo nasiona albo gotowe zioła w doniczce. Jednak te wyhodowane z nasion są bardziej odporne. Szklarniowe, kupione od razu w doniczce, mogą być delikatniejsze i słabsze. Warto więc poświęcić trochę czasu. by wyhodować rośliny z nasion i cieszyć się nimi dłużej. Jest to także sposób tańszy i bardziej pewny.

  1. Pamiętaj o odpowiedniej doniczce. To od niej w dużej mierze zależy, czy zioła będą żyły zdrowo i długo. Musi być na tyle duża, by nie blokować rozwijających się korzeni oraz dobrana do klimatu, w którym rozwija się dana roślina. Dla przykładu, ceramiczne doniczki stwarzają suche podłoże, dobre dla majeranku czy szałwii, a plastikowe – wilgotne, idealne dla mięty czy melisy. Warto poczytać na ten temat więcej w literaturze specjalistycznej, w której opisane są typy i wielkości doniczek z podziałem na zioła.

  1. Wybierz podłoże: ziemię. Zioła wymagają, by jej odczyn nie był kwaśny. W związku z tym, nie należy używać najbardziej popularnej ziemi, w której sadzi się kwiaty. Może ona szybko zabić zioła i sprawić, że nie będę się rozwijać. Warto kupić specjalne mieszanki ziemi dla ziół, które wykonane zostały tak, by zapewnić im wszystko, czego potrzebują.

  1. Pielęgnacja – nic trudnego! Zioła nie lubią nawożenia. Należy je więc jedynie podlewać, co nie wymaga wiele czasu i wysiłku, a jedynie systematyczności. Ziemia nie może być sucha, nie należy jednak doprowadzić do zbyt mokrego podłoża. W lecie warto spryskiwać dodatkowo liście roślin rano oraz unikanie podlewania w południe. Woda musi mieć temperaturę pokojową i powinna być „odstana”.

Hodowanie ziół nie jest niczym trudnym i pracochłonnym, a w znaczący sposób może podnieść jakość posiłków. Co więcej, świeże zioła w doniczkach są świetnym elementem dekoracyjnym, szczególnie we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim czy wiejskim.

Możesz również polubić…