Żywa zieleń a wystrój

kwiaty_w_mieszkaniu_1173170Rośliny od zawsze pięknie dekorowały ogrody i wnętrza eleganckich domów. Wszystko dzięki temu, że posiadają swój własny, niepowtarzalny styl i pomagają kształtować przestrzeń tak samo jak meble i dodatki. Komponując idealny wystrój mieszkania, zawsze warto brać pod uwagę roślinność. Architektura wnętrz skupia się na ścianach, podłogach czy drobnych elementach nadających mieszkaniu charakter – jednak rośliny traktowane są w tym procesie ogólnie i dość pobocznie. A prawda jest taka, że każdy styl domu wymaga by wzmocnić jego wydźwięk pasującą do niego zielenią. Jakie rośliny stosować przy różnych stylach wystroju domu? Spójrzmy na przykłady.

Styl śródziemnomorski

Południowe style cechują się wykorzystaniem bieli i ciepłych barw w towarzystwie naturalnych tworzyw takich jak wiklina, ceramika, metale i bawełna. Ściany zwykle udekorowane są tynkiem fakturalnym a podłogi pokryte nieśmiertelną terakotą. Do takiego stylu pasuje bujna, śródziemnomorska zieleń, rośliny o dużych liściach i delikatnych kwiatach. Idealnym wyborem jest tutaj fikus oraz drzewiasta benjamina, juka i pięknie kwitnąca bugenwilla. Można również w mieszkaniu postawić drzewko wilczomlecza, aloesy, strelicje lub chińskie róże. Każda z tych roślin lubi jasne i przestronne pomieszczenia oraz dużo wilgoci.

Styl ekologiczny

Cechuje go prostota i umiar. Oparty jest na naturalnych materiałach oraz całej gamie bieli, beżów i brązów. Naturalną elegancję takiego wnętrza podkreślą ciemnozielone liście filodendrona i delikatne asparagusy. Kolor wprowadzą kwitnące kliwie. Dobrze będzie też wyglądać anturium o białych lub różowych kwiatostanach oraz zanokcica – paproć o strzelistych nietypowych liściach. Rośliny te zdecydowanie lubią półcień.

Styl romantyczny

Ten styl cechuje się staroświeckim i nieco sentymentalnym wystrojem. Taka aranżacja przede wszystkim lubuje się w bibelotach i drobiazgach w dekoracyjnych kompozycjach. Do takiego tła idealnie pasuje chińska róża, ślazówka, muhlenbekia oraz kwitnący klonik pokojowy. Ale wszystkie te rośliny wymagają szczególnej troski. Lubią jasne i chłodne pomieszczania, a zimą powinny przejść okres odpoczynku na szklanej i nieogrzewanej werandzie lub w ogrodzie zimowym. W ostateczności mogą je też zastąpić mniej wymagające fiołki afrykańskie, skrętnik, pelargonia o pachnących liściach, bluszcz drobnolistny, trzykrotka i zielistka.

Styl modernistyczny

Cechują go dynamiczne formy, czyste kolory, duże płaszczyzny oraz nowoczesne materiały: metal, szkło i plastik. Jest to styl surowy, nie lubujący się w zbędnych ozdobach. W takim wnętrzu umieszczamy równie czyste i dynamiczne kształtem rośliny. Mogą być to sukulenty, wyrośnięty wilczomlecz, boże drzewko czy bardzo oryginalna kalanchoe beharensis. Niezwykle ciekawy efekt da też kompozycja drzewiastego bambusa i małych bambusów pokojowych z bananowcem. Oprócz nich w modernistycznym wnętrzu sprawdzą się też egzotyczne orchidee w uprawie hydroponicznej. Wszystkie wymienione rośliny lubią bezpośrednie światło słoneczne a oprócz regularnego podlewania, wymagają też okresowego spryskiwania.

Możesz również polubić…