Piwnica – jak ją zaaranżować?

Piwnica jest miejscem kojarzony przede wszystkim ze składowaniem niepotrzebnych sprzętów domowych czy z przechowywaniem przetworów. Piwnice znajdują się zarówno w blokach, jak i domach jednorodzinnych. ich odpowiednia aranżacja sprawi, że przetrzymywane przedmioty będą zabezpieczone. Jak radzić sobie z małymi piwnicami? Czy piwnica może stać się miejscem, które również będzie zaskakiwać swoją funkcjonalnością?

Piwnica w domu jednorodzinnym
Piwnice w domach jednorodzinnych często są bardzo rozległe, przez co sami właściciele nie przykładają dużej wagi do ich odpowiedniej aranżacji. Prowadzi to jednak do sytuacji, w której piwnica jest zapełniona wieloma przedmiotami, a poruszanie się po niej jest znacznie utrudnione. Jak wybrnąć z tej sytuacji? Przede wszystkim konieczne jest ocenienie, które przedmioty powinny zostać wyrzucone, a które pozostaną. Tyczy się to przede wszystkim starych sprzętów AGD i RTV takich jak telewizory, stare monitory, ale również nieużywane rowery, stary sprzęt sportowy. Dopiero pozbycie się zbędnych przedmiotów uświadomi, jak wiele powierzchni zyskaliśmy.

Warto również sprawdzić w jakim stanie są ściany – czy wymagają odpowiedniego zabezpieczenia specjalistycznymi farbami? Często w piwnicach domów jednorodzinnych panuje wysoka wilgoć, dlatego odpowiednie zaimpregnowanie ścian ma głęboki sens.
Kolejnym krokiem jest zaplanowanie miejsca na półki, które powinny zostać zbite na wymiar. Nie muszą być one wykonane z pięknych, lakierowanych desek – najważniejsze jest, aby półki były trwałe i solidnie zbite. To pozwoli na przetrzymywanie nawet bardzo ciężkich przedmiotów. Warto również zaplanować, co i gdzie będzie na nich leżeć. Często w piwnicach przechowujemy przetwory – warto aby były one w jednym miejscu, z dala od innych przedmiotów. Wiąże się to również z niebezpieczeństwem rozszczelnienia czy eksplozji któregoś ze słoików.

Piwnica w bloku – niewiele miejsca, wiele możliwości!
Piwnice w bloku są niewielkie, niemniej są chętnie wykorzystywane do przechowywania zarówno sprzętów domowych, niepotrzebnych pudeł czy przetworów domowych. Ze względu na ich niewielkie powierzchni odpowiednie rozmieszczenie konkretnych elementów (półki, szafki) jest bardzo istotna. Od czego zacząć aranżowanie piwnicy w bloku? Przede wszystkim zadbajmy o to, aby drzwi oraz kłódka były solidne – niestety, wszędzie zdarzają się kradzieże. Istotne jest również oświetlenie pomieszczenia – wystarczy żarówka o średniej mocy. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie ścian przed wilgocią i pomalowanie ich na jasny kolor – to pozwoli dodatkowo rozjaśnić pomieszczenie. Tak samo jak w przypadku dużych piwnic niezbędne będą półki. Nie muszą być one wykonane z wysoko gatunkowego drewna – możemy zbić je samodzielnie. Ważne jest, aby były solidnie złożone, aby utrzymały ciężar przedmiotów czy zapełnionych słoików. W piwnicy warto również rozłożyć trutkę na szczury, szczególnie, jeśli przechowujemy w niej sprzęty posiadające gumowe kable. Trutki wykładamy w rogu pomieszczenia.

Możesz również polubić…