Pościel do sypialni, jaką wybrać, na co zwrócić uwagę, o czym pamiętać?

Powiedzenie „jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz”, jest niezwykle prawdziwe, szczególnie w bezpośrednim odbiorze. Wygodny, komfortowy i spokojny sen, to gwarancja dobrego funkcjonowania w ciągu dnia, dlatego tak ważne jest, na czym śpimy, pod czym śpimy i w czym śpimy. Wybierając artykuły sypialniane, takie jak materac, kołdra, poduszka, pościel, trzeba dobrać je tak, aby zagwarantowały nam wygodę i komfort snu.

Czym kierować się podczas wyboru pościeli

Wybierając pościel, poza tym, że musimy dobrać ją do rozmiaru kołdry i wybrać preferowaną przez siebie kolorystykę, trzeba zwrócić uwagę na coś znacznie ważniejszego. Nawet najpiękniejszą pościel, która będzie wykonana ze sztucznej tkaniny, nie zapewni nam należytego odpoczynku. Sztuczne tkaniny, nie oddychające, sprawią, że nasze ciało będzie się pocić w nocy, a komfort snu znacznie się pogorszy, jest to ważne zarówno latem, kiedy doskwiera nieznośny upał, jak również zimą, gdy pragniemy otulić się kołdrą i błogo zasnąć. Pościel przede wszystkim musi być wykonana z tkaniny naturalnej.

Rodzaje pościeli.

Najpopularniejszym surowcem naturalnym, z którego szyje się pościele jest bawełna. Bawełna jest tkaniną oddychającą, doskonale odprowadza wilgoć, można ją prać w pralce i stosunkowo łatwo się prasuje. Istnieje kilka rodzajów bawełny, ze względu na grubość i rodzaj splotu.

Najbardziej popularną tkaniną na artykuły sypialniane jest bawełna satynowa. Jest to bardzo wdzięczny materiał. Nie mnie się, posiada delikatny połysk, przez co jest bardzo elegancka, ponadto jest oddychająca i dobrze odprowadza wilgoć.

Kolejną tkaniną z bawełnianej rodziny jest kora. Kora jest bardzo specyficzna przez swój wklęsło wypukły wzór. Jest ona bardzo praktyczna, nie mnie się, można ją prać w pralce, nie wymaga prasowania, jest ciepła i doskonale sprawdza się na zimę.

Atłas to rodzaj bawełny, charakteryzujący się bardzo śliską i błyszczącą strukturą. Pościel atłasowa jest elegancka, świetnie sprawdza się latem, gdyż daje uczucie chłodu.

Flanela to tkanina idealna na zimę. Gruba, mięsista, ciepła w dotyku, jednak łatwo się mechaci, co sprawia, że nie jest zbyt trwała.

Tencel to bawełna antyalergiczna, doskonała dla tych, którzy miewają alergie na roztocza i kurz.

Len, bambus, jedwab — pościel na wagę złota.

Najbardziej cenione i pożądane są pościele z takich tkanin jak len, jedwab naturalny, bambus. Pościele z tych tkanin są idealne dla alergików. Jedwab nie przyciąga kurzu i świetnie się wentyluje, bambus natomiast ma niepowtarzalne właściwości termoregulacji, dzięki którym w lecie chłodzi, natomiast w zimie grzeje. Ponadto bambus ma właściwości bakteriobójcze i antystatyczne, przez co najczęściej używany jest do produkcji pościeli dla małych dzieci oraz dla alergików. Len jest tkaniną bardzo przewiewną, pozwala skórze oddychać, a zarazem dobrze izoluje ciepło, dzięki czemu nadaje się zarówno na lato, jak i na zimę.

Jakie wykończenie pościeli?

W sklepach możemy spotkać pościel zapinaną na guziki lub na zamek błyskawiczny, te pierwsze lubią się odrywać, gubić, a także nie zapewniają ochrony dla kołdry przed kurzem, wobec czego lepszym wyborem będzie pościel na zamek. Szwy w pościeli powinny być mocne i trwałe, dobrze jest wybrać pościel znanego, sprawdzonego producenta, nawet jeżeli będzie trzeba zapłacić za nią więcej, posłuży ona znacznie dłużej.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj na posciel.biz

Możesz również polubić…