Architekt wnętrz w Warszawie – cennik
Cena projektu wnętrza wielokrotnie staje się najważniejszym punktem w podjęciu decyzji o współpracy z architektem. Poszukując projektanta, zazwyczaj na początku dokonuje się wstępnej selekcji na podstawie zakończonych prac (portfolio). W tym momencie decydujemy się albo na biuro, albo na indywidualnego architekta, oraz na to, która z opcji bardziej spełnia nasze oczekiwania wizualne. Aczkolwiek zawsze ostatecznie dojdziemy do etapu, w którym padnie pytanie: Ile będzie wynosić cena projektu mieszkania? Jaki jest cennik projektanta wnętrz w Warszawie?
Projekt wnętrza i jego cena
Projektant wnętrz to zawód, w którym trzeba być specjalistą w wielu dziedzinach. To, w jaki sposób ceni się architekt wnętrz, odpowiada jego wiedzy, doświadczeniu i zdolnościom artystycznym. By stać się fachowcem w swojej dziedzinie, trzeba znać się na architekturze, branżach instalacyjnych, budownictwie, a także mieć wiedzę na temat sztuk pięknych i ich zastosowań. Poza tymi czynnikami niezastąpiona jest także umiejętność doboru produktów wyposażenia wnętrz, w taki sposób, aby wszystko tworzyło spójną całość. Talent i wiedza to tylko część sukcesu, którym dysponować powinien zdolny architekt. Bardzo istotne jest doświadczenie w projektowaniu wnętrz, dzięki któremu dobrze i świadomie wykorzystywać można swoje zdolności, a także unikanie pomyłek i błędów. Projektant, który posiada te wszystkie zalety, za każdym razem staje przed obowiązkiem przygotowania stosownej wyceny swojej pracy. Warto zwrócić uwagę, że nie należy to do najłatwiejszych obowiązków, tym bardziej że wycenia on projekt wnętrza, który za każdym razem jest inny od tych, z którymi miał szansę pracować dotychczas. Funkcjonalne, a zarazem piękne pomieszczenia są wymagające, a przy tym muszą jeszcze spodobać się inwestorom. Niektórzy preferują jak najbardziej możliwie proste formy, zaś inni wolą bogato zdobione wnętrza. Zarówno jedne, jak i drugie wymagają ogromnego nakładu pracy. Udowadnia to, dlaczego na rynku ceny są tak różne. Zasadne jest to, że nie można stworzyć tzw. widełek z najniższą i najwyższą ceną za m² gotowego projektu.
Cena za metr projektu
Specjalistą nie można nazwać osoby wykonującej daną pracę, ale jest to przede wszystkim człowiek, który ma ogromną wiedzę, a swoją profesję wykonuje odpowiedzialnie i rzetelnie. Porządne biuro architektoniczne nie pozostawi zleceniodawcy bez odpowiedzi na pytania, a tym bardziej nie zniknie po uiszczeniu zapłaty przez inwestora. Zazwyczaj jest to zarejestrowana działalność, która działa zgodnie z obowiązującym prawem i spełnia jego wszystkie wymogi. Architekt wysokiej klasy dba o swój wizerunek i markę, którą kreuje poprzez fachową i dobrą jakościowo obsługę klienta, niezależnie od czasu, w jakim trwa realizacja inwestycji. Pracownia powinna mieć na celu odpowiedzialne i rzetelne wywiązanie się ze wszystkich punktów umowy.
Na co zwracać uwagę, gdy oferowana cena wydaje się być niska
– studentów, którzy chcą sobie dorobić i pomimo świeżych pomysłów, brakuje im praktyki,
– osoby bez doświadczenia, które pracę architekta traktują jako drobne przestawienie mebli,
– osoby, które tylko dorabiają sobie na boku i nie są w stanie zapewnić pełnego poświęcenia w realizację projektu i stały kontakt z klientem.
Bardzo często ich ceny są wręcz nienaturalnie niskie i atrakcyjne, szczególnie w przypadku dużych miast takich jak Warszawa. Na rynku są oferty poniżej 20zł za m², ale warto wtedy zastanowić się, czy taki projekt będzie dobry jakościowo, czy będzie to po prostu kolejna kopia jednego projektu, na którym wielokrotnie zarabia się pieniądze. W wielu przypadkach niski koszt projektu oznacza wysoki koszt realizacji. Nie bez przypadku wzięło się przysłowie „na tanie projekty, stać tylko bogaczy”.
Cennik projektowania wnętrz
Głównym wyznacznikiem ceny projektu jest ilość pracy, jaką musi włożyć w niego architekt. Należałoby pomyśleć nad tym, na czym najbardziej zależy nam i jaki wynik końcowy pracy chcielibyśmy otrzymać, czy będzie to:
– Jednorazowa konsultacja,
– projekt kompleksowy,
– projekt kompleksowy z nadzorem,
– projekt koncepcyjny.