Zabezpiecz okna podczas remontu – porady

Okna otwierają nasz dom na świat, który przez szybę zmienia czasem się jak w kalejdoskopie. Dlatego tak ważne jest, żeby zadbać o nie szczególnie, tak by upiększały nasz dom na dłużej i spełniały lepiej swoją funkcję. Okna są bowiem odpowiedzialne także za energooszczędność naszego mieszkania i ciepło w środku. Im mamy bardziej szczelne okna, tym mniejsze płacimy rachunki.

Nie ma się też co czarować, że okna to taki tylko element budowlany, nad którym nikt dłużej nie będzie się zatrzymywał. Otóż jest to nieprawda, bo okna zajmują tak dużą powierzchnię, że będą widoczne zawsze i wszędzie. A co oprócz piękna przyciąga nasz wzrok najbardziej? Usterki. Jak uchronić przed nimi nasze okna, gdy czeka nas akurat remont lub prace wykończeniowe? Nie będzie to trudne, jeśli zadbamy o to odpowiednio wcześnie.

Zanim ruszy remont

Od razu warto zaznaczyć, że niewiele osób ma dalej świadomość, że okna trzeba ochraniać i osłaniać. Jeśli nie zrobimy tego sami, to zobligujmy do tego ekipę remontową pracującą w naszym domu. I na odwrót, jeżeli remontujesz komuś dom i widzisz nieosłonięte okna, od razu je zabezpiecz przed rozpoczęciem prac. Okna są kosztowną inwestycją i w przypadku ich uszkodzenia można się nawet liczyć z procesem sądowym. A mogą się ubrudzić niemal wszystkimi trudnym do usunięcia substancjami, począwszy od tynku, lakieru, farby, pianki montażowej, a skończywszy na kleju. Zagrożeniem dla naszych okien mogą być też wykonawcy prac zleconych zewnętrznie (przez administrację budynku), np. ocieplający budynek czy malujący elewację bloku.

Zabezpieczenie okien to całkiem prosta sprawa. Wystarczy okleić je folią malarską i przy pomocy papierowej taśmy, tej samej, której używają malarze przy malowaniu ścian. Taka taśma nie zostawi potem śladów na szybie czy futrynie, które również trudno jest potem usunąć. Jeżeli prace prowadzone są również na zewnątrz obiektu, trzeba okleić okna z obu stron. Jeżeli natomiast, któreś okno ma zostać otwarte na czas remontu, to trzeba też dokładnie zabezpieczyć jego górny fragment.

Klamka przechodnia

Okna to jednak nie tylko szyby i profile. Kolejnym bardzo ważnym elementem są klamki, które są odpowiedzialne w dużej mierze za sprawne działanie okien oraz zwracają uwagę swoim wyglądem. Aby uniknąć uszkodzenia, warto na samym początku zdemontować wszystkie klamki i używać do wszystkich okien jednej, tak zwanej roboczej.

Kolejną ważną sprawą są bardziej ukryte okucia, zawiasy, uszczelki, które jeśli zasypie pył lub kurz, mogą stracić na swojej użyteczności. Każdy pył może powodować większe tarcie tych elementów, przez co skróci ich przydatność. Także tynki w połączeniu z wilgocią mogą być przyczyną rdzawienia okien. Dlatego także te drobne elementy dobrze jest zabezpieczyć taśmą malarską.

Warto też pamiętać, że już po zakończeniu remontu warto dbać o okna według pewnych zasad. Należy je myć co najmniej raz na kwartał, a jeśli mieszkamy w szczególnie zanieczyszczonym rejonie, to nawet raz w miesiącu. Okna należy myć miękką ściereczką oraz niewielką ilością detergentu przeznaczonego do tego celu. Szyby i framugi można łatwo zarysować, a potem niewiele już można z tym zrobić i tylko wymienić. Raz do roku powinno się także zadbać o konserwację drobnych elementów okien, które może na zewnątrz są niewidoczne, ale są bardzo istotne dla ich prawidłowego funkcjonowania.

Piękne okna, piękny dom

Firma Petecki od ponad 20 lat eleganckie i stylowe okna i drzwi. Cechuje ich bardzo wysoka jakość wykonania, dbałość o szczegóły i nowoczesne wzornictwo. Całą swoją pasję i doświadczenie wkładają w produkty, które mają zadowolić Klienta. To dla niego starają się o najlepsze dostępne na rynku materiały i technologie, tak aby korzystanie z okien i drzwi powstałych w tej fabryce, kojarzyło się z wygodą, przyjemnością, komfortem, luksusem. Aby to było możliwe, Grupa Petecki stale pracuje nad ulepszaniem swoich produktów, wdrażając nowe rozwiązania oraz projektując unikatowe na skalę europejską systemy. Stawiają sobie za cel być dostawcą z najwyższej półki.

W swojej ofercie mają zarówno okna PCV, jak i okna aluminiowe. Wszystkie artykuły są bardzo szczegółowo opisane na stronie internetowej, tak, aby Klient miał szeroki wybór i czuł się w nim pewnie. Okna PCV Petecki łączą w sobie nowoczesność, design oraz elegancję. Cechuje je estetyka i bezpieczeństwo, doskonała energooszczędność oraz innowacyjność i komfort w użytkowaniu. Aluminium natomiast jest jednym z najbardziej wytrzymałych materiałów budowlanych, prawie niewymagającym konserwacji, świetnie izolującym i trwałym. Elegancki profil aluminiowy gwarantuje maksymalny dostęp światła i różnorodność zastosowań.

Warto na koniec dodać, że Grupa Petecki ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród. Udział w Wystawie Innowacji zaowocował zdobyciem statuetki: Innowacja Roku 2019, a Wielka Gala „Sylwetki i Marki 30-lecia Wolności RP, która odbyła się w styczniu 2020 roku w Warszawie – Diamentem 30-lecia polskiej transformacji oraz „Liderem 30-lecia Wolności RP” za wkład w rozwój polskiej gospodarki.

Możesz również polubić…