Ile kosztuje założenie tarasu?

Drewno, jako materiał budowlany, cieszy się ostatnio na nowo wzrastającą popularnością. Pozwala ono rozkoszować się naturalnym wyglądem tarasu przez długie lata. Jedynym warunkiem jest w tym wypadku odpowiednia konserwacja. Wiele osób przed rozpoczęciem budowy tarasu stara się przewidzieć koszty, na jakie będzie trzeba się przygotować. Naturalnym pytaniem w takiej sytuacji jest to, ile kosztuje założenie tarasu drewnianego?

Konstrukcja tarasu drewnianego – cena

Ogólny koszt budowy całego tarasu uzależniony jest przede wszystkim od tego, na jaki rodzaj podpory się zdecydujemy. Największą popularnością, zdecydowanie cieszą się punktowe podpory z betonu, których przekrój wynosi zazwyczaj około 20×20 centymetrów. Jest także możliwość wykorzystania w tym celu betonowych bloczków, a także betonowej płyty, jednak te rozwiązania są rzadziej wybierane.

Jeśli zaś chodzi o sam materiał budowlany – czyli drewno, a konkretniej drewniane deski – różnica cenowa pomiędzy poszczególnymi ich rodzajami nie jest aż tak drastyczna. Przy budowie tarasu do wyboru mamy deski, wyprodukowane z drewna krajowego i europejskiego, egzotycznego, kompozytowego lub modyfikowanego termicznie. Wielu specjalistów uważa, że przy budowie tarasu najlepiej sprawdzają się deski kompozytowe – ze względu na ich niewielki ciężar i dużą wytrzymałość.

Taras z deski kompozytowej – cena

Deski kompozytowe, produkowane są z tak zwanej mączki drzewnej. Jej skład to przede wszystkim drewniane trociny, z dodatkiem tworzyw sztucznych, które pozbawione są zawartości szkodliwych substancji. Ich powierzchnia jest dzięki temu bardzo przyjazna w dotyku – nawet dla bosej skóry, gdy latem wychodzimy na taras bez butów.

Kolejną zaletą desek kompozytowych jest duży stopień bezpieczeństwa. Są one bowiem wykańczane w sposób ryflowany, dzięki czemu deska zyskuje właściwości antypoślizgowe. Ze względu na wyjątkową konstrukcję desek kompozytowych, zminimalizowany zostaje również wpływ czynników zewnętrznych na ich strukturę wewnątrz. Materiał jest odporny na pleśnie i grzyby, nie nasiąka wodą, nie gnije i nie blaknie wskutek działania promieni słonecznych. Te wyjątkowe właściwości sprawiają, że desek kompozytowych nie trzeba impregnować, aby zachowały one swoją wytrzymałość.

Jeśli chodzi o budowę tarasu z deski kompozytowej, cena okazuje się naprawdę przystępna. Nie odbiega ona bowiem od kosztów desek tradycyjnych, zrobionych z drewna krajowego czy europejskiego. Jednocześnie charakteryzuje się dużo większą trwałością i funkcjonalnością.

Cena układania deski tarasowej – drewno krajowe i europejskie

W Polsce, gatunkami drewna, najczęściej stosowanymi do produkcji desek tarasowych są: sosna, świerk i modrzew. Materiał tego rodzaju stanowi swoistą alternatywę dla desek kompozytowych. Jest dedykowany dla osób, którym bardziej zależy na wyjątkowej stylistyce naturalnego drewna, niż kwestiach funkcjonalności.

Najbardziej wytrzymałe spośród tej trójki jest drewno modrzewiowe – nie wymaga tak intensywnej impregnacji, jak sosna czy świerk. Jego wartość jest jednak nieco wyższa.

Cena układania deski tarasowej z sosny lub świerku jest bardzo zbliżona do kosztów desek kompozytowych. W zależności od konkretnego producenta – może być ona nieco wyższa lub niższa.

Najwyższej jakości taras z drewna – cena

Do najwyższej klasy desek tarasowych, możemy z pewnością zaliczyć te, wykonane z drewna modyfikowanego termicznie. Jest to zarazem najbardziej kosztowna alternatywa w stosunku do dwóch poprzednich – lecz jednocześnie najbardziej funkcjonalna.

Ten rodzaj desek będzie dla nas idealny, jeśli z jakiegoś względu nie chcemy wybrać wariantu kompozytowego, ale zależy nam na wytrzymałości. Dzięki deskom modyfikowanym termicznie będziemy mogli przez kilkanaście najbliższych lat cieszyć się eleganckim, estetycznym i trwałym tarasem z drewna.

Całkowity koszt tarasu z drewna nie może być określony z góry. Wynika to z faktu, iż każdy taras jest inny i każdy wymaga innego nakładu pracy. W związku z tym należy najpierw przeprowadzić rozmowę ze specjalistą, takim jak pracownik zielone-studio.pl, a następnie ustalić z nim cenę wykonania.

Możesz również polubić…