Tanie i praktyczne ozdoby w naszych wnętrzach

Wszyscy wiemy, jak drogie jest wybudowanie, a potem urządzenie domu. W efekcie bardzo często wydajemy wszystkie dostępne środki, by doprowadzić nasze wnętrze do standardu, w którym da się mieszkać, natomiast długo musimy odbudowywać nasze finanse do takiego poziomu, by wreszcie zadbać o wyposażenie wnętrz tak, jak byśmy tego chcieli. Ta strategia niestety oznacza, że przez długie miesiące musimy żyć we wnętrzu, w którym będziemy czuć się mniej swojsko, niż powinnyśmy. Spójrzmy więc na kilka elementów wyposażenia wnętrz, które nie kosztują dużo, a mogą znacząco odmienić wnętrze.

Właściwe operowanie światłem

Bardzo ważne jest, by na etapie budowy czy remontu danego wnętrza dobrze zastanowić się nad rozmieszczeniem i rodzajem źródeł światła, gdyż późniejsze modyfikacje oświetlenia mogą być niestety utrudnione. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy mogli już później wprowadzać żadnych zmian, jeśli chodzi o oświetlenie. Ciekawym pomysłem jest choćby wymiana niektórych zwykłych żarówek na zdalnie sterowane, kolorowe żarówki typu LED. Oprócz oczywistych oszczędności, jeśli chodzi o zużycie energii elektrycznej, skorzystanie z tego typu żarówek umożliwi nam łatwą zmianę charakteru pomieszczenia, poprzez dostosowanie mocy i koloru oświetlenia do naszych bieżących potrzeb. Warto tu poczytać trochę o terapii światłem, by przekonać się jaka barwa światła będzie sprawiała, że odprężymy się, a jaka wspomoże naszą koncentrację. Co ważne, zainstalowanie takiej żarówki polega po prostu na wkręceniu jej w miejsce standardowego odpowiednika i skonfigurowanie jej z wykorzystaniem naszego telefonu. Nie jest tu potrzebna żadna modyfikacja instalacji elektrycznej.

Wazony i roślinność

Sztuczne rośliny mają wielu przeciwników, jednak znaczna część z nich myśląc o takich produktach, pamięta jedynie dość siermiężne sztuczne kwiaty, jakie dawniej się widywało. Tymczasem obecne sztuczne rośliny potrafią być na pierwszy rzut oka bardzo trudne do odróżnienia od swoich naturalnych odpowiedników. Dlatego też, szczególnie w miejscach, które są trudno dostępne, warto umieścić kilka tego typu kwiatów. Niezależnie od tego oczywiście wyposażmy nasze wnętrze w kilka wazonów i starajmy się, by nie zabrakło w nich naturalnych, świeżych kwiatów. W sezonie zresztą będzie to stosunkowo mały wydatek, a z pewnością poprawi nastrój domowników.

Domowa galeria sztuki

Warto pomyśleć o przeznaczeniu kilku ścian w naszym wnętrzu dla różnego rodzaju obrazów i grafik. Być może dzieła słynnych mistrzów pędzla nie będą się mieściły w naszym budżecie, ale już rysunki amatorów lub studentów dostępne są za bardzo niewielkie pieniądze. A może spróbujemy sami coś namalować? Wbrew pozorom nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Warto choćby poszukać w sieci poradników „jak zacząć przygodę z malarstwem”, by później z dumą móc informować znajomych, że ten obraz na ścianie sami namalowaliśmy.

Jak widać – małym kosztem jesteśmy w stanie wprowadzić dużą zmianę do naszego wnętrza. Mały koszt jest tutaj kluczowy, szczególnie gdy nie jesteśmy pewni – czego tak naprawdę potrzebujemy. Gdy okaże się, że nasza wizja wyposażenia wnętrza się zmieniła to bez żalu pozbędziemy się starego wyposażenia, które przecież niewiele nas kosztowało.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj na Designforhome.pl

Możesz również polubić…