Mieszkańcy miast niezwykle często marzą o małym domku na wsi, do którego uciec można zawsze wtedy, kiedy ma się dość zgiełku, hałasu i szumu. W wyobraźni widzimy małą chatkę z belek, w której odpocząć można po ciężkim dniu z kubkiem herbaty w dłoni oraz dobrą książką. Nie trzeba jednak inwestować w dom w zielonej okolicy, by poczuć rustykalny klimat! Wystarczy zaaranżować mieszkanie w takim właśnie stylu, co okazuje się być niezwykle proste i stosunkowo tanie. Efekty mogą przekroczyć najśmielsze oczekiwania i stworzyć klimat, który pokocha każdy miłośnik natury, wsi i tej niesamowitej atmosfery.
Nie jest to jednak propozycja wyłącznie dla zakochanych w wiejskiej naturalności, ale dla każdego, kto pragnie odmienić swoje wnętrza i podążać za modą. Styl ten jest bowiem niezwykle popularny i, obok skandynawskiego, króluje w magazynach i programach telewizyjnych, a także domach gwiazd.
Inspiracji szukać można nie tylko na wsiach czy w małych miasteczkach, ale także skansenach czy na starych obrazach oraz w rozmowach ze starszymi członkami rodziny – wielu z nich pamięta bowiem wiejskie chatki ze swojej młodości i chętnie opowie o swoich wspomnieniach.
Co jest więc niezbędne, by zaaranżować mieszkanie w ten sposób? Oto kilka elementów, których nie może zabraknąć!
-
drewno po każdą postacią – szczególnie to z widocznymi słojami, śladami zużycia czy przetarciami. Doskonale sprawdzą się meble stylizowane na stare albo własnoręcznie przerobione. Szukać można ich na targach staroci, portalach aukcyjnych czy strychu babci. Drewno świetnie sprawdzi się też pod postacią różnego typu dodatków, np. drewnianych belek na suficie czy skrzyń. Im więcej tego materiału, tym lepiej!
-
inne naturalne materiały – glina, ceramika, bawełna, len… Warto zainwestować w ciekawe dodatki, naczynia czy zasłony, które dodadzą charakteru i nadadzą wnętrzu niesamowity wyraz. Można wytworzyć je także samemu – istnieje wiele kursów manufaktury. DIY to jeden z najlepszych sposób, by małym kosztem odnowić wnętrze i stworzyć niepowtarzalny klimat. Można mieć wtedy pewność, że dodatki są oryginalne i jedyne w swoim rodzaju.
-
ornamenty i ozdoby – tutaj do wyboru mamy wzór koronki czy haftu, motywy roślinne i naturalne lub suszone kwiaty czy zioła. Doskonale sprawdzą się piękne obrusy, suszone bukiety kwiatów oraz zioła w małych doniczkach. Warto poszukać ciekawych ozdób w miejscach, w których pozornie nie ma nic ciekawego. Styl wiejski łączy bowiem pomysłowość z nutą finezji.
-
stonowane kolory – wiejski styl kojarzy się z naturalną kolorystyką, nienachalnymi barwami ścian i podłóg. Należy zrezygnować z kolorowych ścian, stawiając na biel, beż, kremowy. Nadają się też brązy różnego typu, szczególnie skomponowane z drewnem.
Styl rustykalny i naturalny wymaga odrobiny pracy i wysiłku, jednak efekty zachęcają do pracy i poszukiwań ciekawych dodatków. Warto zadbać o to, by wnętrza pomagały się zrelaksować i odpowiadały samopoczuciu, a także odbijały osobowość. Styl wiejski idealnie nadaje się do tego celu!