Kolor wnętrza – jaki ma wpływ na nasze samopoczucie?

b19eeed15449ec81644196279f652c96Malowanie pomieszczeń bywa bardzo męczące – trudno wybrać bowiem kolor, który spełni oczekiwania i będzie pięknie się prezentował. Wizja często odbiega bowiem od tego, co okaże się po malowaniu. Czasami nawet najpiękniejszy kolor na ścianie prezentuje się po prostu źle. Wybierając farbę, jaką pomalujemy ściany w naszym domu czy mieszkaniu, warto zastanowić się także zarówno nad znaczeniem danego koloru, jak i jego wpływem na samopoczucie. Przebywanie codziennie w pomieszczeniu w znaczący sposób wpływa bowiem na nastrój i może być decydującym czynnikiem. Istotny jest także kolor dodatków, dekoracji i akcesoriów.

Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, jak poszczególne kolory odbijają się na nastroju. Przed urządzaniem mieszkania czy domu warto więc zapoznać się z małym poradnikiem, w którym szczegółowo opisane są kolory i ich wpływ na samopoczucie. Pomoże to czuć się świetnie w przyszłości i długi czas cieszyć się nową dekoracją i kolorem wnętrz.

Specjaliści opracowali opisy kolorów, które ułatwią wybór barwy ścian i dodatków do domu. Jeśli chcesz czuć się u siebie swobodnie, przytulnie i radośnie, przeczytaj koniecznie!

  • kolor biały: rozjaśnia i optycznie powiększa pomieszczenie. Idealnie sprawdzi się więc tam, gdzie mamy do dyspozycji niewielki metraż. Biel daje poczucie spokoju, jest symbolem czystości i rozjaśnia umysł. Zbyt wiele bieli może jednak powodować smutek i uczucie zimna.

  • kolory beżowe i brzoskwiniowe: ciepłe, pastelowe barwy, powiększają optycznie przestrzeń. Dają poczucie komfortu, są przytulne i radosne, a także świeże. Dodatkowo uspokajają.

  • kolor czerwony: ciepła, energetyczna barwa. Ze względu na ciemny odcień mocno zmniejsza przestrzeń optycznie, nadaje się więc do dużych pomieszczeń. Dodaje sił witalnych, potrafi też inspirować. Jest jednocześnie bardzo ostra i mocna, więc zmniejsza koncentrację.

  • kolor niebieski: zimna barwa. W zależności od odcienia, może nadawać się zarówno do małych, jak i większych pomieszczeń. Niebieski koi zmęczenie i jednocześnie pomaga w koncentracji. Może jednak denerwować i wzmagać smutek.

  • kolor zielony: nadaje się do większych pomieszczeń, jednak jasny stosowany może być w tych o małym metrażu. Zieleń uspokaja, relaksuje i daje uczucie bezpieczeństwa. Może jednak demotywować do działania, nie nadaje się więc do gabinetu czy biura.

  • kolor żółty: ciepła i radosna barwa. Lekko pobudza, pozwala się skoncentrować i lepiej pracować czy uczyć. Nadaje się do pomieszczeń z małą ilością światła.

Wybór koloru to niezwykle istotna sprawa, która zaważy na jakości życia i samopoczuciu. Warto dobrać więc barwę do swojego charakteru oraz charakteru pomieszczenia, pamiętając o podstawowych zasadach. Czasami pozwolić można sobie na jeden mocniejszy akcent kolorystyczny.

Należy także pamiętać, że rodzaj lampy i wszystkich innych oświetleni oraz wielkość okien mają wpływ na to, jak postrzegany jest dany kolor. Ciepła barwa żarówki dodatkowo ociepla pomieszczenia, chłodna ziębi. Warto więc dostosować światła do tego, jaki efekt chcemy uzyskać.

Możesz również polubić…