Jak urządzić piękny taras?

Taras to miejsce w którym odpoczywamy, jak również miejsce, które może stać się ozdobą całego ogrodu. Taras służy nam do przyjmowania gości, samotnego odpoczynku, również jako miejsce odpowiednie do przesadzania kwiatów, tworzenia rozsadów. Taras pozwoli cieszyć się pierwszymi, wiosennymi promieniami słońca. Tworząc aranżację tarasu warto wybrać materiały, które będą trwałe i funkcjonalne. Co jest istotne podczas planowania tarasu? Przede wszystkim możliwość zadaszenia, nawet przy pomocy rozkładanego dachu na stelażu. Umożliwi to komfortowy wypoczynek nawet podczas palącego słońca, uchroni również meble podczas deszczu.

Odpowiednie kafelki i zabezpieczenie podłogi
Wybór kafelek nie jest prosty – przede wszystkim należy pamiętać, że muszą być one odporne na działanie niskich i wysokich temperatur. Wiele tego typu produktów pęka pod wpływem ekstremalnych warunków atmosferycznych. Producenci, oferując swoje produkty, muszą zaznaczyć ich parametry. Będzie to przede wszystkim ich gęstość oraz waga. Wybierając konkretny produkt warto zapytać sprzedawcę o jego mocne i słabe strony. Zapytajmy, czy kafelki płowieją pod wpływem słońca, czy proste jest ich czyszczenie, czy brud wnika w głąb struktury produktu. Kafelki mogą mieć również zróżnicowaną powierzchnię: gładką lub nierównomierną. Ten parametr jest istotny z powodu możliwości poślizgu, szczególnie dzieci czy osób starszych.
Kafelki tarasowe znajdziemy w sklepach budowlanych, ale też dużych hipermarketach ogrodniczych

Meble tarasowe – jakie wybrać?
Wybór mebli tarasowych nie jest łatwy – zazwyczaj waha się on pomiędzy wygodą a użytecznością. Meble ogrodowe mogą być wykonane ze stali, wikliny, plastiku. Rodzaj materiału warto wybrać pod względem pogody, nasłonecznienia tarasu, również tego, jak często meble będą wykorzystywane. Meble wiklinowe wydają się najrozsądniejszym wyborem, ze względu na ich trwałość oraz lekkość, co umożliwia ich łatwe przenoszenie oraz transport.
Warto rozważyć meble tworzone z europalet – to ostatni krzyk mody! Meble takie, odpowiednio zaimpregnowane i zbite, będą służyć latami, a koszt ich stworzenia jest zaskakująco niski – wystarczy nieco dobrych chęci oraz czasu. Z europalet stworzyć można nie tylko stoliki, ale również funkcjonalne siedziska. Kolejnym krokiem będzie stworzenie poduch wypełnionych pianką i gotowe!

Kwiaty w doniczkach i ozdoby na tarasie
nieodłącznym elementem tarasu są ozdoby i kwiaty. Wybierając kwiaty doniczkowe warto skomponować je z kwiatami, które już rosną w ogrodzie. Jako ozdoba w doniczce wspaniale sprawdza się lawenda – duże donice oraz gęste krzaczki lawendy mogą stać w kilku punktach tarasu, a po sezonie z powodzeniem można zasadzić je w ziemi przy domu. Poza lawendą warto również zasadzić zioła – będą nie tylko oryginalna ozdobą, ale przede wszystkim przydadzą się w kuchni.
Jak rozświetlić taras po zmroku? Ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się również metalowe lampiony, umieszczone w kilku miejscach na tarasie. W ich wnętrzu mogą palić się popularne tea-lighty.

Możesz również polubić…