Rośliny doniczkowe w niektórych domach odchodzą w zapomnienie. To, niestety, bardzo niekorzystny trend. Coraz więcej osób rezygnuje z ich obecności w swoim mieszkaniu, a szkoda, gdyż to nie tylko wspaniała ozdoba, lecz także naturalny sposób na oczyszczenie powietrza! Na pewno w takim wnętrzu, w którym obecne są rośliny, panuje lepszy mikroklimat. Niektóre z doniczkowych mają szczególne właściwości w zakresie pobierania i unieszkodliwiania toksyn oraz fal emitowanych przez elektronikę. Warto więc zadbać, by były one obecne nie tylko w kuchni czy salonie, ale również w sypialni i w pokoju do pracy.
Jak dbać o rośliny doniczkowe
Wiele osób rezygnuje z roślinności w domu, twierdząc, że nie maja oni czasu, ani umiejętności, pozwalających utrzymać je w dobrym stanie. Tymczasem istnieje wiele gatunków, które nie mają zbyt wielu wymagań. Oczywiste jest, że nie każdy może zostać mistrzem w honowaniu storczyków czy innych wymagających kwiatów, bo tutaj już trzeba dosypywać pewną wiedzą, stosować nawozy i odżywki itd. W przypadku dobrze dobranych roślin nie ma takiej konieczności, wystarczy je podlewać tak często, jak tego wymagają. Najpopularniejsze, najpowszechniej występujące rośliny domowe wystarczy podlewać raz w tygodniu, sprawdzając oczywiście, czy dany okazać faktycznie potrzebuje podlania, gdyż przesuszenie gleby, skutkujące nawet opadaniem pojedynczych listków, nie jest tak groźne, jak nadmierne podlewanie. Przeważnie takiej rośliny, która jest zbyt obficie podlewana, nie da się już uratować. Dlatego tutaj umiar jest jak najbardziej wskazany. Trzeba też dobrać odpowiednie doniczki, najlepiej z podstawką, gdyż jej brak może w niektórych przypadkach prowadzić do gnicia korzeni.
Jakie rośliny wybierać
Na pewno w każdym mieszkaniu powinno być kilka paprotek. Te rośliny mają szczególne możliwości pobierania zanieczyszczeń, filtrowania powietrza. Powinny się więc znaleźć w pobliżu telewizora, w pokoju do pracy, w którym jest komputer, jak i w sypialni. Trzeba pamiętać, że najlepszym miejscem do uprawy paprotek jest pomieszczenie o ekspozycji północnej – wtedy bez obaw można doniczkę umieścić na parapecie. Jeśli chcemy ją uprawiać w pomieszczeniach o innych ekspozycjach, należy je umieścić nieco dalej od okna, gdyż paprotki bardzo nie lubią nadmiernego nasłonecznienia. Z kolei powinny być one regularnie podlewane, wskazane jest także skrapianie ich liści. Niezwykle elegancką roślina doniczkową jest skrzydłokwiat. Tutaj też wiele zależy od tego, gdzie taki okaz umieścimy. najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest pomieszczenie o ekspozycji południowej – lecz absolutnie nie należy go umieszczać na parapecie. Powinien stać w pobliżu okna, lecz najlepiej w zachodniej części wnętrza – wtedy ma mniejszy dostęp do promieni słonecznych, co znakomicie wpływa na jego kondycję. Jeśli zadbamy o zapewnienie mu takich warunków, z pewnością się odwdzięczy, pięknie zakwitając.