Lofty i ich możliwości

Coraz większym hitem na rynku nieruchomości okazują się dzisiaj lofty. Wymagają one przeważnie niemałych środków finansowych, chociaż samo wejście w posiadanie przestrzeni na loft nie jest często problemem. Loftami okazują się bowiem nawet takie miejsca jak opuszczone zakłady przemysłowe, magazyny czy stare remizy albo galerie sztuki. Są to więc przeważnie miejsca ulokowane w starym budownictwie i w środku pozbawione jakiegokolwiek przygotowanie pod mieszkanie. Nabycie takiego wielometrażowego mieszkania niekiedy nie jest problemem – problemem jest stworzenie i wykonanie pewnej spójnej wizji wyposażenia i aranżacji wnętrz w tak dużej przestrzeni. Głównym problemem przy tak dużych przestrzeniach bywa też czasami instalacja elektryczna lub hydrauliczna. Przed zdecydowaniem się na zakup loftu w takiej typowo przemysłowej przestrzeni, warto jest zawsze skorzystać z porady zaufanego rzeczoznawcy lub inżyniera, który dokładnie oszacuje stan wszystkich podłączeń i rozwiązań.

Przejawiająca się w wielu zakamarkach świata moda na lofty sprawiła jednak, że wielu deweloperów zauważyło spore możliwość w budowie i oferowaniu loftów w nowoczesnym stylu, ze wszystkimi udogodnieniami i gadżetami wynikającymi z faktu życia w XXI wieku. Budowanie loftów od podstaw jest bardzo czasochłonne, gdyż przeważnie klienci nie wykazują żadnego zainteresowania loftem mniejszym niż dwieście metrów kwadratowych. Kluczowe dla wielu nabywających taką przestrzeń jest także posiadanie bardzo niezależnych od siebie wysokich dwóch poziomów. Aby więc jednocześnie spełnić swoje założenia biznesowe oraz ekonomiczne i zadowolić przy tym wymagających klientów, konieczne jest budowanie takich loftów w bardzo specyficznych układach wertykalnych lub horyzontalnych. Często lofty takie już z zewnątrz przypominają bardziej dzieło modernistycznej sztuki, by w środku jeszcze bardziej zachwycić otwartością przestrzeni.

Sztuka nowoczesna w retro otoczeniu
Lofty gościom, którzy wchodzą w ich przestrzeń, wydają się bardzo archaiczne i w stylu retro. Otwartość przestrzeni może wydawać się lokatorom dusznych mieszkań trochę mało komfortowa – niekiedy w lofcie poza ubikacją często znaleźć jakiekolwiek zamykane całkowicie pomieszczenie. Przestrzenność jest tutaj kluczem, który pozwala na stworzenie kompletnie nietuzinkowego i zaskakującego wyposażenia i aranżacji wnętrz. Przede wszystkim – rozmiary XXL! Wielkie ściany i bardzo wysoko podwieszone sufity krzyczą, aby nie ograniczać się do małych lamp czy średnich obrazów, ale w każdym z elementów dekoracyjnych starać się iść o krok dalej i wykorzystać wielki żyrandol lub zaszaleć z grafiką na całą ścianę.

Lofty to wciąż duże novum dla wielu ludzi i podkreślenie tego nowatorskiego ducha mieszkalnictwa jest jak najbardziej wskazane. Najłatwiej uzyskać to poprzez mądre zastosowanie pewnych nowoczesnych rozwiązań jak chociażby fototapety. Gadżety umieszczone w lofcie nie muszą być zachowawcze – czasami mogą wręcz kojarzyć się z kiczem, jak telefon stacjonarny w kształcie wielkich czerwonych ust albo toster o jaskrawych barwach i kontrowersyjnym haśle. Tak nieortodoksyjne wnętrze jak loft wymaga nietuzinkowych decyzji aranżacyjnych.

Możesz również polubić…