Nie tylko o Świętach Bożego Narodzenia mowa. Zarówno przed – uważanym przez niektórych za najbardziej magiczne – grudniowym świętowaniem, jak i przed Wielkanocą czy mniej popularnymi w Polsce uroczystościami: Halloween czy powracającą do łask Sobótką, warto pokusić się o dekorację wnętrza. Choć trochę upodobni ona nasze mieszkanie do propozycji z kolorowych magazynów, a przy tym nada wnętrzu niepowtarzalnego klimatu.
W większości domów preferowane są tradycyjne ozdoby. Najczęściej króluje choinka i świąteczne stroiki, których ogromny wybór już pod koniec listopada można zaobserwować w sklepach. Tradycja jednak niejedno ma imię i zmienia się na przestrzeni wieków. Jeszcze nie tak dawno w polskich domach królowały papierowe ozdoby i świece z prawdziwym płomieniem. Wcześniej nie wyobrażano sobie Bożego Narodzenia bez jemioły, rajskich jabłuszek, orzechów czy słomianych zabawek. XVIII wiek to obowiązkowa obecność Gwiazdy Betlejemskiej, choinkę zaś mocowano wówczas pod sufitem…
Nawet jeśli jesteśmy zwolennikami tradycyjnej choinki i bombek, możemy ze współczesnych trendów zaczerpnąć coś dla siebie.
Złoto zawsze jest w modzie. Wyróżnia się charakterystycznym ciepłym blaskiem, który tak wspiera świąteczną atmosferę. Komponując wystrój wnętrza czy dekorację choinki ze złotych akcentów, sięgać także można w barwy miedziane, podkreślające ciepło. Co ważne: kolory te doskonale komponują się z właściwą dla Świąt Bożego Narodzenia czerwienią i zielenią, co sprawi, że złoto świetnie sprawdzi się zarówno w obszarze choinkowych ozdób, jak i przy nakrywaniu świątecznego stołu. Zestawione ze wspomnianą wyżej czerwienią złote dodatki zachwycą świeżością wystroju, zaś skomponowane z klasyczną bielą będą doskonałą propozycją dla osób ceniących sobie ponadczasową elegancję i klasę.
Biel zawsze jest zresztą mile widziana we wnętrzach i na stołach. Zwolennicy nieco mniej typowych akcesoriów dekoracyjnych znajdą w sklepach sztuczny puch czy szron, którym ozdobić można zarówno wigilijny stół, jak i szyby okienne czy świąteczne drzewko. Sklepy z zastawą stołową w okresie przedświątecznym dysponują także specjalnymi, „oszronionymi” misami czy kieliszkami. Taka biel będzie zresztą pasować do czystego, surowego szkła. Im prostsze dodatki, tym lepiej… Biel pasuje także do zimnego srebra – w takiej, niewątpliwie chłodnej aranżacji doskonale czuć się będą osoby lubiące styl pałacu, zwłaszcza pałacu królowej lodu.
Biel nie skazuje wnętrza na nieprzystępny chłód. Dopasowana do miękkich, ciepłych tkanin i drewnianych mebli nawiąże do nie wychodzącego z mody od kilku już lat stylu skandynawskiego. Sklepy internetowe i pchle targi proponują drewniane figurki aniołków czy zwierząt, bombki dekorowane w starym stylu, naścienne drewniane dekoracje. Ich urok nie musi przeminąć wraz ze świętami – anioł w domostwie zawsze wskazany.
Bajkowy klimat wpisuje się naturalnie w klimat Bożego Narodzenia. Dekoracją wnętrz magię świętego Mikołaja i prezentów podkreślić można doskonale i warto, raz do roku, to uczynić.