Aranżacja wnętrz rządzi się podobnymi zasadami, co styl ubioru. Wszystko jest zależne od mody w danym okresie, co oczywiście nie znaczy, że nie da się stworzyć mieszkania ponadczasowego. Od pewnego czasu można zauważyć, że ludzie coraz chętniej kładą cegły na ścianę. Kiedy lata temu ktoś wstydziłby się z posiadania takiej surowej ściany, tak dzisiaj jest to pożądane. Stara cegła jest wyjątkowym materiałem i warto w niego zainwestować! Czytając dalej dowiesz się dlaczego!
Cegła na ścianę doskonale może się wkomponować w kilka stylów wnętrz. Świetnie się sprawdzi w przypadku stylu loftowego, nowoczesnego, a nawet skandynawskiego. Stara cegła dekoracyjna jest też materiałem niesamowicie uniwersalnym. Cechuje się więc niezaprzeczalną trwałością, a także nadaje wnętrzu przytulności.
Nie da się zaprzeczyć, że proste, gładkie ściany po pewnym czasie mogą się znudzić, natomiast cegła ozdobna na ścianę posiada nietuzinkową, nieregularną fakturę. Wcześniej wspomniana przytulność sprawia, że stara cegła wyjątkowo uświetni każde pomieszczenie, zwłaszcza sypialnię i salon. Ściana pokryta cegłą nie będzie zwykłą ścianą, ale ozdobą samą w sobie. Warto wspomnieć też o tym, że nie ma praktycznie dwóch takich samych cegieł, dlatego kolorystyka pomieszczenia będzie bardzo bogata.
Istotnym elementem jest również wybór fugi do cegły. Nie powinno się wybierać koloru tożsamego z samą cegłą, chyba że zamiarem właściciela jest uzyskanie jednolitej ściany. Cegła sama w sobie jest stosowana, żeby tej gładkiej powierzchni nie mieć. Z tego powodu warto jest postawić na fugę ciemniejszą bądź jaśniejszą od cegły na ścianę. Bardzo często można dziś spotkać także białą cegłę.
Cegły na ścianę będą także pełniły funkcje izolacyjne. Dobrze jest umieszczać je w pobliżu grzejników, ponieważ ceramika bardzo szybko się nagrzewa i przez długi czas zachowuje ciepło!
Dobrze wiedzieć, że kiedy stara cegła będzie znajdowała się w kuchni i łazience lub ogólnie rzecz biorąc w pomieszczeniu szczególnie narażonym na działanie wilgoci – powinna zostać odpowiednio zaimpregnowana. Dzięki temu będzie świetnie wyglądała przez długie lata.
Stara cegła na ścianę jest przede wszystkim materiałem ciężkim. Znacznie łatwiej przynieść do domu wiadro farby, niż odpowiednią ilość cegieł do wyłożenia ściany. Co więcej, może ona w niektórych przypadkach pomniejszać optycznie pomieszczenie, jednak przy zastosowaniu odpowiedniego umeblowania i fugi można się z tym uporać. Dobrze zadziała na przykład pomalowanie cegły na biało.
Wracając do wagi. Musisz wiedzieć, że cegła na ścianę nie będzie wyglądała dosłownie tak samo, jak cegły spotykane na budowie, które są bardzo masywne. W przypadku pokrycia ścian, specjaliści niejako kroją cegły na węższe elementy, dzięki czemu nie tylko waga materiału do pokrycia ściany się zmniejsza, ale nie traci się zbyt dużo powierzchni pomieszczenia (jest to kilkanaście milimetrów).
Cegła swoją uniwersalność przejawia także tym, że można z nią łączyć dowolne meble. Nawet żywe i „rażące” kolory mogą dobrze wyglądać. Dobrze pod ścianą z cegły postawić np. zieloną sofę. Oczywiście, mebel powinien pasować też do reszty mieszkania. Nadal jednak szczególnie dobrze cegła dekoracyjna współgra z drewnianymi elementami wykończenia. Na rynku możesz spotkać wiele ofert firm sprzedających cegły na ścianę, jednak zawsze zaopatruj się z pewnego źródła, ponieważ dzięki temu cegła na pewno będzie trwała i ładna.