Urządzamy pokój dla dziecka

jak-ladnie-urzadzic-pokoj-dla-dziecka_1402185Urządzając pokój dla dziecka musimy pamiętać, że nie jest ono jedynie miniaturą osoby dorosłej. Wymaga ono innych warunków dla zaspokojenia potrzeby snu, zabawy czy pracy niż rodzice czy nastoletnie rodzeństwo. Najważniejsze powinno być zapewnienie prawidłowego rozwoju psychofizycznego dziecka i rozwijanie w nim gustu, wrażliwości i zaradności. Pociechy rosną błyskawicznie i zmieniają się ich zainteresowania oraz wymagania – a wraz z nimi zmieniać się musi pokój.

Od pierwszych dni…

W pierwszych miesiącach życia niemowlak potrzebuje wygodnego łóżeczka w nocy i leżaczka w dzień. Łóżeczko to najważniejszy mebel, ponieważ małe dziecko spędza w nim najwięcej czasu. Przy wyborze musimy zdecydować, czy będzie służyć przez cały okres niemowlęcy (nawet do trzeciego roku życia) czy tylko w okresie noworodkowym (do trzeciego miesiąca życia). W początkowym okresie bardzo wygodnie używać jest koszyka lub kołyski. Łóżeczko pełni również rolę miejsca do zabawy. Do przewijania i przebierania może posłużyć blat oparty na szafkach, stolik lub komoda. Gdy dziecko już siada potrzebuje kojca do zabawy. W chwili gdy pociecha zacznie raczkować tę rolę przejmie podłoga. Dlatego właśnie warto zadbać aby pod dywanem znalazła się podkładka antypoślizgowa a kontakty powinny zostać zabezpieczone zaślepkami.

Beztroskie dzieciństwo

W wieku przedszkolnym dziecko przede wszystkim się bawi i kontaktuje z rówieśnikami, a więc oprócz miejsca do spania potrzebne jest miejsce na zabawki. Dziecku trzeba ułatwić naukę sprzątania i dlatego praktycznie jest wyposażyć pokój przedszkolaka w ozdobne kosze i wielkie pudła w różnych kolorach, a meble ograniczyć do niezbędnego minimum. W tym wieku wzrasta zainteresowanie twórczością plastyczną – malowaniem, lepieniem, wycinaniem, itp. W związku z tym potrzebny będzie wygodny stolik lub blat z krzesełkiem. Doskonałym pomysłem jest umieszczenie w pokoju tablicy do rysowania – ograniczy to zapędy młodego artysty do własnoręcznego dekorowania ścian pokoju. W wieku przedszkolnym dzieci zaczynają identyfikować się ze swoją płcią i należy wziąć to pod uwagę przy doborze elementów dekoracyjnych. Dla dziewczynki zazwyczaj wybieramy styl romantyczny (słodkie kwiatki, falbanki, pastelowe barwy), dla chłopców nieco bardziej surowy i sportowy (wyraźne kolory i proste wzory).

Pierwsze obowiązki

Gdy dziecko zaczyna naukę szkolną zmieniają się jego obowiązki i potrzeby, a co za tym idzie – konieczne są zmiany w wyposażeniu pokoju. Pojawia się biurko do nauki, regały na książki i nowe wyposażenie: komputer oraz sprzęt grający. Wszystko to trzeba gdzieś umieścić, a przecież w tym wieku jeszcze tak trudno rozstać się dziecku z zabawkami. Pojemne szafki i półki będą więc niezbędne do utrzymania ładu i porządku. Najważniejsze jest jednak dobrze oświetlone miejsce pracy. Dzieci lubią pokazywać swoje hobby i otaczać się przedmiotami które mówią o ich zainteresowaniach. Nieważne czy chodzi o sport, plastykę, muzykę czy komiksy – trzeba umożliwić dziecku wyrażanie siebie i pomóc w doborze drobiazgów i ozdób związanych z jego pasjami – więcej dowiesz się  tu.

Pamiętajmy, ze szczęśliwe dziecko to szczęśliwi rodzice pewni tego, że pociecha ma zapewnione wszystko czego potrzebuje.

Możesz również polubić…